Spis treści
Dlaczego nie można ignorować bólu gardła
Ile jest osób, tyle jest sposobów na doraźną pomoc w przypadku, gdy pojawi się u nas ból gardła. Większość na początku choroby próbuje leczyć się na własną rękę domowymi sposobami, robiąc okłady, stosując tabletki do ssania czy robiąc płukanki z solą kuchenną lub wodą utlenioną.
W niektórych przypadkach może być konieczne przepisanie antybiotyku oraz wzięcie zwolnienia lekarskiego z pracy, żeby dodatkowo nie narażać siebie na większe osłabienie oraz innych na zarażenie.
Czy ból gardła może zwiastować poważną chorobę?
Ból gardła może być sygnałem od naszego organizmu, że pojawia się zwyczajne przeziębienie, które może być skutkiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, zmiennej pogody czy niewłaściwego ubioru, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – tak dzieje się w przypadku infekcji wirusowej.
Wtedy nie ma co się martwić, ponieważ wirusy odpowiedzialne za przeziębienia znikają przeważnie w przeciągu około tygodnia, nawet bez stosowania jakichkolwiek leków. Nie warto się jednak wtedy specjalnie przemęczać i lepiej zostać kilka dni w domu, żeby odpocząć.
Jeżeli bólowi gardła nie towarzyszą inne objawy przeziębienia lub sam ból nie znika, gdy inne objawy ustępują, może to oznaczać inną przyczynę, związaną na przykład z obecnością infekcji bakteryjnej i niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zbada i przepisze odpowiednie leki.
Najprostszym wyjaśnieniem bólu będzie na pewno złapanie bakterii paciorkowca, która oznacza pojawienie się anginy.
Jakie objawy towarzyszą bólowi gardła?
Najczęstsze objawy towarzyszące bólowi gardła:
– uczucie drapania, mrowienia w przełyku,
– kłopoty z mówieniem,
– ból przy przełykaniu jedzenia czy nawet śliny,
– powiększone węzły chłonne na szyi,
– zaczerwienienie gardła i podniebienia,
– stan podgorączkowy lub silna gorączka,
– osłabienie organizmu,
– w przypadku anginy dochodzą ropne czopy.
Kiedy trzeba iść do lekarza?
Pierwszym poważnym sygnałem oznaczającym, że niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu jest z pewnością wysoka gorączka, wyższa niż 38 stopni, która utrzymuje się przez dłuższy okres i nie działają na nią podawane leki przeciwgorączkowe.
Powiększonych węzłów chłonnych na szyi, które bolą podczas dotykania mogą także oznaczać anginę.
Również dziwny posmak oraz ropne naloty na migdałkach oznaczają, że najlepiej wybrać się do specjalisty, ponieważ może to być nie przeziębienie a angina.
Czym grozi „przechodzenie” bólu gardła?
Jakie są konsekwencje nieleczonej anginy?
Trzeba jednak pamiętać, że za anginę odpowiedzialne są groźne paciorkowce i nie wystarczą zwykłe leki na ból i gorączkę kupione w aptece lub domowe mikstury z warzyw i owoców.
Bólowi gardła w czasie tej choroby najczęściej towarzyszy wysoka gorączka, wyjątkowo mocny ból, czasem nawet zawroty głowy i szumienie w uszach.
Niezbędna będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który po zbadaniu
Jeżeli tak, zapisze odpowiedni antybiotyk, który powinien wyleczyć bakterie.
Dodatkowo należy używać tabletek do ssania lub sprayów przeciwbólowych oraz odpowiednio się nawadniać. Jak pisaliśmy wyżej, nieleczona angina szybko może się rozwinąć i rozprzestrzenić.
Czy stosujesz domowe sposoby na ból gardła?
Jednak, gdy dopadnie już nas choroba, można pomóc sobie właściwym odżywianiem, przede wszystkim jedząc warzywa i owoce.
Przed sięgnięciem po apteczne medykamenty lub wizytą u lekarza, można spróbować ból gardła złagodzić wieloma popularnymi od lat domowymi sposobami, takimi jak płukanki czy chociażby znany z dawnych lat syrop z cebuli.
Oprócz tego należy również pamiętać o tym, aby w miarę możliwości zostać w domu, odpocząć i wygrzać się pod kołdrą we własnym łóżku, a nasz organizm a pewno nam za to podziękuje.