Ból gardła przyczyny i objawy

ból gardła

Dlaczego nie można ignorować bólu gardła

Ile jest osób, tyle jest sposobów na doraźną pomoc w przypadku, gdy pojawi się u nas ból gardła. Większość na początku choroby próbuje leczyć się na własną rękę domowymi sposobami, robiąc okłady, stosując tabletki do ssania czy robiąc płukanki z solą kuchenną lub wodą utlenioną.

zapalenie gardłaJednak to nie zawsze jest wystarczające, a gdy kłujący ból podczas przełykania, zaczerwienienie, problemy z mówieniem i chrypka nie ustępują w przeciągu dnia lub dwóch, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ może się okazać, że jest to coś poważniejszego niż zwykłe przeziębienie.

W niektórych przypadkach może być konieczne przepisanie antybiotyku oraz wzięcie zwolnienia lekarskiego z pracy, żeby dodatkowo nie narażać siebie na większe osłabienie oraz innych na zarażenie.

Czy ból gardła może zwiastować poważną chorobę?

przyczyną bólu gardłaZa ból gardła mogą być odpowiedzialne zarówno wirusy, jak i bakterie.

Ból gardła może być sygnałem od naszego organizmu, że pojawia się zwyczajne przeziębienie, które może być skutkiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, zmiennej pogody czy niewłaściwego ubioru, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – tak dzieje się w przypadku infekcji wirusowej.

Wtedy nie ma co się martwić, ponieważ wirusy odpowiedzialne za przeziębienia znikają przeważnie w przeciągu około tygodnia, nawet bez stosowania jakichkolwiek leków. Nie warto się jednak wtedy specjalnie przemęczać i lepiej zostać kilka dni w domu, żeby odpocząć.zapalenia gardła

Jeżeli bólowi gardła nie towarzyszą inne objawy przeziębienia lub sam ból nie znika, gdy inne objawy ustępują, może to oznaczać inną przyczynę, związaną na przykład z obecnością infekcji bakteryjnej i niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zbada i przepisze odpowiednie leki.

Najprostszym wyjaśnieniem bólu będzie na pewno złapanie bakterii paciorkowca, która oznacza pojawienie się anginy.

skonsultować się z lekarzemU dzieci ból gardła obserwuje się w chorobach takich jak odra, świnka czy ospa wietrzna, z kolei u dorosłych może oznaczać nawet chorobę nowotworową, niewydolność nerek czy problemy z układem krążenia.

Jakie objawy towarzyszą bólowi gardła?

Najczęstsze objawy towarzyszące bólowi gardła:

– uczucie drapania, mrowienia w przełyku,

– kłopoty z mówieniem,

– ból przy przełykaniu jedzenia czy nawet śliny,

– powiększone węzły chłonne na szyi,

– zaczerwienienie gardła i podniebienia,

– stan podgorączkowy lub silna gorączka,

– osłabienie organizmu,

– w przypadku anginy dochodzą ropne czopy.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

stan zapalnyŻadnych objawów chorobowych najlepiej nie ignorować, w szczególności, gdy pojawia się ich wiele w tym samym czasie.

Pierwszym poważnym sygnałem oznaczającym, że niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu jest z pewnością wysoka gorączka, wyższa niż 38 stopni, która utrzymuje się przez dłuższy okres i nie działają na nią podawane leki przeciwgorączkowe.

ciała obcego w gardleNie należy też ignorować coraz większej trudności w przełykaniu, mówieniu, czy oddychaniu, które mogą się pojawić.

Powiększonych węzłów chłonnych na szyi, które bolą podczas dotykania mogą także oznaczać anginę.

Również dziwny posmak oraz ropne naloty na migdałkach oznaczają, że najlepiej wybrać się do specjalisty, ponieważ może to być nie przeziębienie a angina.

Czym grozi „przechodzenie” bólu gardła?

płukanie gardłaWiele osób ze względu na ogrom obowiązków domowych czy to służbowych, często ignoruje pierwsze objawy choroby i czasem nawet nie stosuje środków do zwalczenia bólu gardła czy zbicia lekkiej gorączki.
Najczęściej objawy ustępują jednak same po kilku dniach i można wrócić do dawnej rutyny.
To nie jest dobre podejście, bo nie warto bagatelizować tego, co stara się nam powiedzieć nasz organizm i jeżelibolące gardło możemy sobie na to pozwolić, najlepiej w przypadku każdego pierwszego objawu choroby, chociaż zostać w domu i odpocząć.
W przypadku wirusów ból gardła powinien ustąpić sam, warto stosować leki i domowe sposoby na łagodzenie bólu, żeby jak najszybciej odzyskać dawny komfort życia.
W przypadku, gdy okaże się, że za ból gardła bolące gardłoodpowiedzialna jest jednak bakteria, nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje w przyszłości – może niekorzystnie wpłynąć na pracę układu krążenia, serca czy nerek!
Zakażenie może też w łatwy sposób rozszerzyć się na inne części ciała, jak krtań, oskrzela, płuca czy uszy.
Z tego właśnie powodu bolącego gardła nigdy nie warto bagatelizować i nie czekać aż go „przechodzimy”.

Jakie są konsekwencje nieleczonej anginy?

bólem gardłaChociaż angina jest chorobą popularną, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, często jest bagatelizowana.

Trzeba jednak pamiętać, że za anginę odpowiedzialne są groźne paciorkowce i nie wystarczą zwykłe leki na ból i gorączkę kupione w aptece lub domowe mikstury z warzyw i owoców.

Bólowi gardła w czasie tej choroby najczęściej towarzyszy wysoka gorączka, wyjątkowo mocny ból, czasem nawet zawroty głowy i szumienie w uszach.

Niezbędna będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który po zbadaniu przyczyny bólugardła i węzłów chłonnych oceni czy ma do czynienia z anginą.

Jeżeli tak, zapisze odpowiedni antybiotyk, który powinien wyleczyć bakterie.

Dodatkowo należy używać tabletek do ssania lub sprayów przeciwbólowych oraz odpowiednio się nawadniać. Jak pisaliśmy wyżej, nieleczona angina szybko może się rozwinąć i rozprzestrzenić.

Czy stosujesz domowe sposoby na ból gardła?

zapalenie gardłaJak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przez cały rok warto dbać o odpowiednią dietę bogatą we wszystkie najpotrzebniejsze witaminy oraz minerały.

Jednak, gdy dopadnie już nas choroba, można pomóc sobie właściwym odżywianiem, przede wszystkim jedząc warzywa i owoce.

zapalenie gardłaTrzeba pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu, pić wodę i ziołowe herbaty, które odpowiednio nawodnią podrażnione błony śluzowe gardła.

Przed sięgnięciem po apteczne medykamenty lub wizytą u lekarza, można spróbować ból gardła złagodzić wieloma popularnymi od lat domowymi sposobami, takimi jak płukanki czy chociażby znany z dawnych lat syrop z cebuli.

Oprócz tego należy również pamiętać o tym, aby w miarę możliwości zostać w domu, odpocząć i wygrzać się pod kołdrą we własnym łóżku, a nasz organizm a pewno nam za to podziękuje. 

Oto trzy przykładów skutecznych sposobów na ból gardła:
– woda z solą do płukania gardła (stosować kilka razy dziennie),
– picie wszelkiego rodzaju gorących napojów, najlepiej herbat ziołowych lub z dodatkiem miodu, imbiru i cytryny, 
– warto jeść czosnek w posiłkach lub wypić mleko z czosnkiem.
Produkty, o których warto pamiętać przy bólu gardła:
– imbir – ma działanie przeciwzapalne,
– rumianek – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
– maliny (w formie owoców świeżych, mrożonych lub soku) – są prawdziwą bombą witaminową,
– cebula – ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
stanów zapalnychSzczególnie ważne podczas każdego rodzaju choroby jest prawidłowe odżywianie, skupiające się na pełnowartościowych, jak najbardziej naturalnych produktach, z naciskiem na owoce i warzywa sezonowe, które są bogate w witaminy i minerały.
W sezonie jesienny i zimowym nie można zapomnieć o odpowiednim do pogody ubiorze oraz o suplementacji witaminy D3.

Dodaj komentarz