Spis treści
Ślub i jego rocznice
Od momentu ślubu, każdy kolejny rok jest dla małżonków okazją do świętowania spędzonego wspólnie czasu. Wszystkie rocznice mają swoje nazwy, które nie są przypadkowe, mają swoje znaczenie i przypisana nazwie symbolikę.
Rocznice ślubu – skąd się wzięły ich nazwy?
Rocznice ślubu nazywane bywają również godami i są obchodzone od setek lat, jednak dopiero w XX wieku pojawiła się tradycja świętowania ich i wręczania sobie z tej okazji prezentów.
Powstanie nazewnictwa każdej kolejnej rocznicy zawarcia małżeństwa ma swój początek w 1922 roku, kiedy to amerykańska pisarka Emily Post, autorka wielu tekstów na temat etykiety, stworzyła pierwsze osiem nazw – pierwszej, piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej, dwudziestej piątej, pięćdziesiątej i siedemdziesiątej piątej rocznicy. Pomysł spodobał się Amerykanom tak bardzo, że postanowili nadać nazwy wszystkim pozostałym rocznicom. Takim sposobem, większość z obchodzonych od 1 do 80 rocznicy ma swoją, nieprzypadkową nazwę.
Nazwy rocznic pochodzą od nazw materiałów oraz kruszców i są dobrane odpowiednio do stażu małżeństwa. Od kruchego i delikatnego papieru, od którego pochodzi nazwa pierwszej rocznicy, przez coraz trwalsze i cenniejsze materiały, metale, kamienie szlachetne i drogocenne kruszce, aż po długowieczny dąb. Nadane nazwy mają być odzwierciedleniem trwałości związku, który z każdym kolejnym rokiem spędzonym razem, staje się mocniejszy. Każdy kolejny użyty w nazwie rocznicy materiał jest droższy, co też jest pewnym symbolem wzmacniania się związku wraz z upływem lat.
Najważniejsze rocznice ślubu – Które z nich się obchodzi?
Choć świętować rocznicę ślubu można co roku, to nazw rocznic nie ma aż tylu, by każda kolejna miała przypisaną inną. Jedynie rocznice od 1 do 15 są obchodzone co roku i wszystkie posiadają swoje nazwy, po 15 latach, każda kolejna obchodzona jest już co 5 lat. Oczywiście najważniejsze z rocznic to te, obchodzone po 25 i po 50 latach wspólnego życia – ich nazwy pochodzą od srebra i złota, dwóch cennych i popularnych kruszców.
Od 1960 roku w Polsce, za przeżycie 50 lat w jednym małżeństwie, można otrzymać medal za długoletnie pożycie małżeńskie, który jest nadawany przez prezydenta kraju.
Rocznice ślubu – nazwy i ich znaczenie:
-
pierwsza rocznica ślubu – papierowa,
-
druga rocznica ślubu – bawełniana,
-
trzecia rocznica ślubu – skórzana,
-
czwarta rocznica ślubu – jedwabna (bywa nazywana też kwiatową lub owocową),
-
piąta rocznica ślubu – drewniana,
-
szósta rocznica ślubu – cukrowa,
-
siódma rocznica ślubu – wełniana,
-
ósma rocznica ślubu – brązowa lub blaszana,
-
dziewiąta rocznica ślubu – gliniana,
-
dziesiąta rocznica ślubu – cynowa,
-
jedenasta rocznica ślubu – stalowa,
-
dwunasta rocznica ślubu – płócienna lub lniana,
-
trzynasta rocznica ślubu – koronkowa,
-
czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej,
-
piętnasta rocznica ślubu – kryształowa lub szklana,
-
dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa,
-
dwudziesta piata rocznica ślubu – srebrna,
-
trzydziesta rocznica ślubu – perłowa,
-
trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa,
-
czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa,
-
czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa,
-
pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota,
-
pięćdziesiąta piata rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa,
-
sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa,
-
sześćdziesiąta piata rocznica ślubu – żelazna,
-
siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna,
-
siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa,
-
osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa.
Papier oznacza lekkość i kruchość, podobną do tej w krótkim związku. Bawełna, skóra i jedwab to mocniejsze, ale wciąż delikatne materiały – tak jak kilkuletnie związki, natomiast drzewo jest symbolem zakorzenienia się, mądrości i siły, a to również cechy 5-letniego małżeństwa.
Po coraz grubszych i trwalszych materiałach – wełnie, brązie i glinie, pojawia się cyna, czyli metal, który nie rdzewieje – doskonały symbol pierwszej okrągłej rocznicy małżeństwa. Przez coraz cenniejsze – stal, len, koronkę i kość słoniową, docieramy do 15 wspólnych lat, które symbolizuje przejrzysty, i szlachetny, ale nadal kruchy kryształ.
Następna jest porcelana – symbol trwałości i stabilności, jaką osiąga się po 20 latach. Srebro, jako pierwszy metal szlachetny obecny na liście nazw rocznic, symbolizuje pierwszą ważną rocznicę – 25 lat przeżytych razem. Rocznicom 30 i 35 towarzyszą perły i korale – tak jak one, każdy związek potrzebuje czasu, by się uformować, nabrać ostatecznego kształtu i ustabilizować. Kolejne rocznice – 40 i 45, symbolizują coraz droższe i cenniejsze kamienie, rubin i szafir.
Rocznica 50 to złoto – drugi w kolejności drogi metal szlachetny i jednocześnie drugi ważny dla małżeństwa, okrągły jubileusz. Rocznice 55 i 60 symbolizują następne w kolejności cenne kamienie szlachetne – szmaragd i diament, piękne i twarde, jak wieloletnie związki.
Kolejne trzy rocznice, posiadają nazwy od najtrwalszych i najbardziej twardych surowców – żelaza, kamienia i brylantów, a ostatnią na liście – 80 rocznicę, symbolizuje dąb – drzewo, które jest znane z wytrzymałości i długowieczności.
Jakie życzenia złożyć z okazji rocznicy ślubu ?
Bez względu na to, czy obchodzona jest pierwsza, dziesiąta, czy pięćdziesiąta rocznica, każdy kolejny rok jest powodem do świętowania spędzonego wspólnie czasu i dobrym momentem na podziękowanie drugiej osobie za ten czas. Życzenia na rocznicę ślubu mogą dotyczyć kolejnych lat lub być podziękowaniem za te dotychczasowe.
Celebrowaniu jubileuszów, zwłaszcza tak ważnych, jak rocznice ślubu, zazwyczaj towarzyszą upominki. Jest to idealny moment na obdarowanie ukochanej osoby czymś wyjątkowym. Tradycja mówi, że prezenty wręczane z okazji rocznic, powinny mieć związek z ich nazwami.
Oznacza to, że z każdym kolejnym rokiem prezent rocznicowy, wręczany drugiej połówce, powinien być cenniejszy. W pierwszą rocznicę możemy obdarować małżonka albumem ze wspólnymi zdjęciami lub biletami na koncert czy do kina, po 25 latach razem srebrną biżuterią, a po 50 złotą. Nie jest to oczywiście żaden obowiązek, ale może być świetną inspiracją do wybrania podarunku, który wywoła uśmiech na twarzy.