Spis treści
Ceny kawy
Od czego zależy cena ziaren kawy na giełdzie?
Już sama surowa kawa przechodzi przez długi łańcuch dostaw, aby zmienić się w wypalone ziarna i różni się to w zależności od kraju lub skali produkcji.
Można jednak wskazać pewien schemat jeśli chodzi o globalny łańcuch dostaw kawy:
– Na początku łańcucha dostaw znajduje się farmer, który uprawia kawę, a następnie zbiera ją, obrabia i pakuje;
– Następnie kawa trafia do eksportu, co najczęściej rozpoczyna się wysyłką próbek, a następnie pakowaniem kawy do kontenera, przygotowaniem dokumentów eksportowych oraz umieszczeniem kontenera na statku;
– W dalszej kolejności odbywa się import kawy, czyli transport morski lub lotniczy, a następnie odebranie kawy w porcie i związane z tym, niezbędne procedury;
– Jeśli kawa trafia do palarni to odbywa się proces wypalania, a następnie pakowania i dostarczenia do sklepu czy kawiarni, a stamtąd do klientów detalicznych. I to właśnie klienci są ostatnim etapem w ogólnym łańcuchu dostaw kawy.
W praktyce zatem wskazać jednoznacznie jaka część ceny detalicznej trafia bezpośrednio do farmera, ponieważ zależy to od konkretnej sytuacji.
W zakresie ostatecznej ceny kawy istotne znaczenie ma jednak fakt, że większość kawy na świecie jest traktowana jako produkt wymienny, czyli towar, który może być wymieniony na inny – np. kawę z Brazylii można zastąpić kawą z innego kraju, o podobnym aromacie lub smaku.
Jest ona dość płynna i zmienia się, tak samo jak kursy walut lub np. cena za baryłkę ropy naftowej. Notowania odbywają się na giełdach w nowym Jorku oraz w Londynie.
Ceny kawy – wykres ostatnich lat
Cena kawy gwałtownie wzrosła od końca 2018 r., kiedy zaczęły kończyć się zapasy kawy na giełdach.
Znaczny wzrost zauważono też na początku 2020 r. i obecnie – w 2022 r., na co wpływ mają zawirowania na rynku. W efekcie podwyżka ceny kawy w styczniu 2022 r. wyniosła aż 15%.
Wynika to z faktu, że real brazylijski drożdże i w efekcie zmniejsza się opłacalność eksportu.
Z kolei cena kawy Arabica osiągnęła w tym roku pierwszą strefę oporu – przy poziomach 250-275 centów za funta i 300-330 centów za funta (Ostatni raz 300 centów za funta obserwowane było w 2011 roku)(2).
Sprawdź notowania kawy na giełdzie
Kawa jest surowcem inwestycyjnym, podlegającym pod kontrakty terminowe typu futures i stanowi przedmiot handlu na giełdach towarowych.
Jej notowania różnią się w zależności od serii lub terminu rozliczenia, a wyceny kawy nie są jednolite na różnych giełdach towarowych.
Zanim kawa trafi do kawiarni lub do sklepu przechodzi przez wiele rąk, co wynika z faktu, że kawa jest towarem giełdowym i cały czas odbywa się handel na skalę globalną oraz zawieranie kontraktów przyszłych, czyli kupowanie i sprzedawanie kawy, która nie została jeszcze wyprodukowana.
Można zatem, korzystając z okresowej, niskiej ceny kawy, kupić większą ilość i zyskać na wzroście za kilka lat, odsprzedając kontrakt w wyższej kwocie.
Podaż i Popyt na kawę
1. Podaż kawy na światowych rynkach
- Warunki pogodowe: Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze lub nadmierne opady, mogą znacząco wpłynąć na produkcję kawy, wpływając na jej globalną podaż.
- Choroby roślin: Choroby, takie jak rdza kawowca, mogą dezimować plantacje kawy, zmniejszając dostępność na rynku.
2. Popyt na kawę
- Zmiany w preferencjach konsumenckich: Rosnąca popularność kawy, zwłaszcza w krajach rozwijających się, napędza popyt.
- Trendy konsumenckie: Zwiększone zainteresowanie kawami wysokiej jakoety i pochodzącymi z etycznego źródła przyczynia się do wzrostu popytu na specjalistyczne odmiany kawy.
Czynniki Ekonomiczne i Polityczne
1. Kursy walut
- Fluktuacje kursów walut: Wartość waluty w krajach produkujących kawę może wpływać na ceny eksportu, a tym samym na ceny globalne.
Źródła:
1. Duszak M., Skąd się bierze cena kawy?, https://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/73-proc-polakow-pije-kawe-codziennie-a-46-proc-nawet-kilka-razy-dziennie,134282.html, dostęp: 8.03.2022 r.
2. Kawa z 10 letnimi rekordami! Cena COFFEE nie była tak wysoka od dekady, https://comparic.pl/kawa-z-10-letnimi-rekordami-rynek-notuje-potezny-spadek-zapasow/, dostęp: 8.03.2022 r.