• Home
  • Zdrowie
  • Piwo – na co zwrócić uwagę przy kupnie dobrego piwa?

Piwo – na co zwrócić uwagę przy kupnie dobrego piwa?

Piwo

Nawet jeśli lubisz piwo, to i tak często czujesz się zagubiony, patrząc na półki gęsto zastawione butelkami tego trunku. Wówczas myślisz sobie, że jeszcze tym razem kupisz „w ciemno”, ale coraz częściej marzy ci się kurs barmański i poznanie wszystkich tajemnic piwa. Zanim jednak zrealizujesz swój plan, dowiedz się, co warto wiedzieć, by kupować piwo i nie przeżywać potem rozczarowania.

 

Ktoś, kto ma ochotę na dobre piwo, ale nie jest szczególnym znawcą, bardzo często sięga po to nieco droższe. Ma nadzieję, że wyższa cena oznacza lepszy smak i jakość trunku. Niestety cena wcale nie świadczy o jakości, a tym bardziej nie zapewnia zadowolenia z samego smaku piwa. Często okazuje się, że piwo, na które trzeba wydać całkiem spore pieniądze, niczym nie odbiega od najzwyklejszych piw dostępnych w każdym markecie w niemal codziennych promocjach. Aby wybrać dobre piwo, dobrze jest posiadać choć podstawowe wiadomości o tym, jak ono powstaje, oraz trzeba umieć odczytać informacje znajdujące się na etykietach. Oczywiście kursy barmańskie organizowane przez Warsztat Mistrza umożliwiają dogłębne poznanie tematu, ale zanim tam trafisz, poznaj podstawy.

Z czego robi się piwo?

Do produkcji piwa potrzebne są cztery główne składniki: woda, słód, chmiel i drożdże. Podstawowe znacznie ma woda, a ta, jak wiadomo, jest różna. Niemal każdy rodzaj piwa potrzebuje innych właściwości wody. Na przykład piwa owocowe – określane symbolami APA lub IPA – „uwielbiają” wodę siarczanową, ale piwa ciemne dwuwęglanową. Przy produkcji piwa bardzo duże znaczenie ma też kwaśność wody i jej poziom pH.

Bardzo ważnym składnikiem piwa jest tak zwany słód, czyli lekko skiełkowane ziarno. Najczęściej wykorzystuje się jęczmień, pszenicę czy żyto, ale czasem używa się też orkiszu. Ziarna muszą być przełamane na pół i pozbawione łusek, bo wówczas cukier bez problemu wydostanie się na zewnątrz. Natomiast chmiel w piwie jest w zasadzie tylko przyprawą, ale to on odpowiada za charakterystyczną goryczkę, zapach piwa, no i jest dobrym, naturalnym konserwantem. Piwo potrzebuje też drożdży, bo w czasie jego wytwarzania to one są odpowiedzialne za proces fermentacji polegający na zamianie cukru w alkohol.

Tajemnice etykiet

Na etykietach piw zawartych jest mnóstwo informacji, których przeciętny klient najczęściej nie jest w stanie rozszyfrować. Tymczasem znając kilka najważniejszych skrótów, będziesz w stanie wybrać piwo zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Stopień goryczy w piwie ma bardzo duże znaczenie dla każdego piwosza. Jedni lubią piwa delikatne, a inni szukają piw bardzo wyrazistych w smaku, a informacje o tym znaleźć można właśnie na etykiecie, jako wartość IBU. To jednostka określająca poziom goryczy w danym piwie (International Bittering Units). Jeśli więc na etykiecie znajdziecie informację, że IBU nie przekracza poziomu 20, to świadczy o tym, że w piwie gorycz jest niemal niewyczuwalna. Niski poziom goryczy, czyli od 20 do 40 IBU, charakteryzuje chociażby piwa APA, ale już w piwach typu IPA wskaźnik IBU sięga nawet 60 jednostek. W mocnych piwach poziom IBU zdecydowanie przekracza 60.

Skrót EBC lub SRM określa barwę piwa. Im większe wartości, tym ciemniejsze piwo. Piwa pszeniczne i lagery mają zwykle poziom EBC mniejszy niż 10 (1-4 SRM), bo ich odcień jest najjaśniejszy. Piwa jasne od żółtego do jasnobrązowego to EBC pomiędzy 11 a 30 (5-15 SRM). Z kolei w piwach ciemnych, brązowych, wartość EBC rośnie nawet do 60 jednostek (do 30 SRM). EBC wyższe niż 60 oznacza wręcz czarną barwę piwa.

Warto też wiedzieć, że skrót BLG oznacza ilość cukru, które piwo miało przed fermentacją. Im wyższa wartość tej jednostki, tym mocniejsze i na ogół słodsze piwo. Wysoki poziom BLG prezentują najczęściej piwa ciemne i mocno chmielone.

Dodaj komentarz