• Home
  • Świat
  • Sapioseksualizm – czym jest, na czym polega?

Sapioseksualizm – czym jest, na czym polega?

Sapioseksualizm

ponadprzeciętnej inteligencjiSapioseksualizm, czyli ?? Kiedy ktoś Cię zapyta, dlaczego lubisz tę lub inną osobę, zaczynasz mówić o jej wyglądzie, charyzmie lub charakterze.

Czasami trudno wytłumaczyć, dlaczego zakochujemy się w konkretnej osobie, co nas w niej tak naprawdę pociąga. Ale jeśli spotykasz się z sapioseksualną osobą, możesz być pewien, że ta osoba zdecydowanie nie wybrała Cię ze względu na Twój wygląd.

Czym jest sapioseksualizm?

fizyczne pożądanieTermin sapioseksualność pojawił się około pięć lat temu, kiedy w jednej z aplikacji randkowych pojawiła się nowa orientacja seksualna – „sapio”.

Słowo to pochodzi z łac. homo sapiens, czyli człowiek rozsądny. Nowy termin zaczął zdobywać popularność i został również dodany do znanej na całym świecie aplikacji Tinder. Teraz termin ten jest nawet zawarty w Oxford English Dictionary.

umiejętność stosownego zachowaniaWięc kim są sapioseksualne ludzie? Według Urban Dictionary sapioseksualna to osoba, która uważa inteligencję za atrakcyjną cechę seksualną i ceni ją ponad wszelkie inne cechy fizyczne.

Pobudza umysł człowieka, sposób myślenia i wyrażania swojego rozumowania, a dyskusję filozoficzną nazywa się najlepszym preludium do miłości.

Z reguły sami sapioseksualiści mają wysoki poziom IQ, dzięki czemu widzą i doceniają erudycję i elokwencję innych ludzi.

Takie osoby mają szeroki światopogląd, potrafią swobodnie posługiwać się metaforami, a na głupie pytania często odpowiada się z ironią i sarkazmem.

Popularność sapioseksualizmu

intelekt pozostajeSapioseksualność jako termin naukowy nie jest oficjalnie uznawana ani używana przez seksuologów i innych specjalistów zajmujących się zdrowiem seksualnym.

Tłumaczy się to tym, że nie ma sensu przydzielać w osobnej orientacji pragnienia wysokiej inteligencji partnera, ponieważ nie alokujemy na przykład pragnienia wysokiego dobrobytu finansowego.

Ponadto każdy z nas inaczej ocenia poziom inteligencji. Ale dlaczego popularność sapioseksualności wciąż rośnie?

Zdaniem ekspertów wynika to z szybkiego rozwoju technologii i szczególnego entuzjazmu, jakim obdarzają nas dzisiaj naukowcy i wynalazcy.

zakresu wiedzy specjalistycznejOczywiście media odgrywają ważną rolę we wzroście tego trendu. Nic dziwnego, że wielu bohaterów zagranicznych seriali to geniusze, którzy, choć nie mogą pochwalić się ogromną masą mięśniową i doskonałymi rysami twarzy, wciąż przyciągają kobiety jak magnes, dzięki swojej błyskotliwej inteligencji.

Sapioseksualizm – cechy charakterystyczne

W oparciu o główne cechy definiujące, istnieje kilka znaków, dzięki którym można rozpoznać sapioseksualnego w społeczeństwie.

  1. Osoba jest zainteresowana rozmowami na poważne tematy z inteligentnymi, wykształconymi ludźmi. Są wszechstronnymi osobowościami, potrafią wesprzeć każdą rozmowę, interesują się literaturą, sztuką, polityką i nauką. Mają własne zdanie i własny punkt widzenia, którego nie boją się wyrażać.
  2. Sapioseksualny stale się rozwija i poszerza swoje horyzonty. Ciągle się uczy i zdobywa nową wiedzę. Taka osoba wolałaby spędzić czas z ciekawą książką niż oglądać telewizję na kanapie.
  3. Piśmienność, elokwencja i bogate słownictwo. Ci ludzie jasno i jasno wyrażają swoje myśli i boleśnie reagują na błędy gramatyczne innych ludzi, zwracając uwagę na przejęzyczenia i ubogie słownictwo.
  4. Osoby sapioseksualne czerpią wielką przyjemność z dyskusji, a nawet kłótni. Dla nich najważniejsze nie jest zwycięstwo, ale prawda. Mogą przyznać się do własnych błędów, jeśli wróg udowodni ich niekonsekwencję w omawianej kwestii.

Czego sapioseksualiści oczekują od drugiej osoby?

wykorzystania informacji zawartychAby zwrócić uwagę sapioseksualnej osoby, musisz zrozumieć, że ci ludzie mają obsesję na punkcie wiedzy.

Dlatego angażuj się w samokształcenie, czytaj książki, odwiedzaj muzea, komunikuj się z inteligentnymi ludźmi, analizuj i rozwijaj erudycję.

Rozwijaj mowę i dykcję, powiększaj zasób słownictwa, bo zła konstrukcja zdania lub zły akcent w słowie wzbudzą w sapioseksucie obrzydzenie.wobec partnerów wysokie oczekiwania

Popularność sapioseksualności gwałtownie rośnie.

Być może po kilku latach lub dekadach wygląd przestanie odgrywać nadrzędną rolę w wyborze partnera seksualnego. Głównym kryterium wyboru partnera życiowego będzie wybitny umysł, umiejętność czytania i pisania oraz wykształcenie.

Czy jesteś sapioseksualna/y?

Aby zrozumieć, czy należysz do sapioseksualistów, proponujemy odpowiedzieć dosłownie na trzy pytania. Jeśli odpowiesz im tak bez wahania, możesz spokojnie uważać się za tę grupę ludzi.

  1. „Odczuwam pociąg seksualny dopiero po tym, jak dana osoba pokazuje swój umysł. Podkreślam nie tylko współczucie, ale podniecenie seksualne i pociąg.
  2. „Głupi ludzie sprawiają, że czuję się zirytowany, a nawet zniesmaczony”.
  3. „Mam bzika na punkcie subtelnych gier umysłowych i ostrych rozmów”.

Dodaj komentarz