• Home
  • Dziecko
  • Dzień Dziecka Skąd wzięło się to święto i kiedy obchodzi się je na świecie?

Dzień Dziecka Skąd wzięło się to święto i kiedy obchodzi się je na świecie?

Dzień Dziecka

międzynarodowy dzień dzieckaDzień Dziecka to jedna z wyjątkowych dat w kalendarzu. To święto wszystkich tych, którzy są lub też czują się jeszcze dziećmi.

Dlatego też jest ono celebrowane zarówno przez tych dużych, jak i małych członków społeczeństwa.

W całym kraju odbywają się wówczas zabawy dla najmłodszych, połączone z całym szeregiem różnorodnych atrakcji.

Zwyczajowo dzieci otrzymują również drobne prezenty, mające wywołać uśmiech na ich twarzach. A wszystko po to, by uczcić najpiękniejszy i najbardziej beztroski czas w życiu każdego człowieka.

Dzień Dziecka – kiedy wypada w Polsce?

międzynarodowy dzieńDzień Dziecka w Polsce wypada 1 czerwca każdego roku. Za polski pierwowzór święta uznać można Święto Dziecka, które obchodzone było jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Począwszy od 1929 r., dzieci w dniu 22 września zwalniane były z obowiązku szkolnego, by uczestniczyć w specjalnie przygotowanych mszach i akademiach, a następnie radosnych zabawach na szkolnych podwórkach.

sejm dzieciWówczas narodził się również zwyczaj częstowania najmłodszych słodyczami, które miały za zadanie uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym.

Wesołą tradycję przerwał wybuch II wojny światowej, a Dzień Dziecka pozostał zapomniany aż do lat 50-tych ubiegłego wieku.

Wtedy to święto powróciło do kalendarza, choć zmieniło swoją datę właśnie na  1 czerwca.

dzień rodzinyZmiana ta dotyczyła wszystkich państw socjalistycznych, a takim była wówczas Polska.

I choć obchody przybrały dziś zupełnie inną formę, od dziesiątek lat jest to najbardziej wyczekiwane święto przez wszystkie polskie dzieci – zarówno te małe, jak i nieco większe.

Kiedy Dzień Dziecka jest obchodzony na świecie?

dzień rodzinyPolski Dzień Dziecka obchodzony jest tradycyjnie 1 czerwca. Na całym świecie jednak daty te są różne, podobne jak różne są sposoby celebrowania tego wyjątkowego dnia w kalendarzu.

Najwcześniej, bo już 6 stycznia, świętują dzieci we Francji i Włoszech. 23 kwietnia Dzień Dziecka obchodzony jest w Turcji, a 5 maja w Japonii.

dzień dzieciOstatnia niedziela maja to czas dzieci węgierskich, pierwsza sobota lipca to z kolei święto w Australii.

W Paragwaju Dzień Dziecka przypada na 16 sierpnia i upamiętnia bitwę o Acosta Nu, w trakcie której śmierć poniosło wielu młodych ludzi.

Brazylijskie pociechy świętują najpóźniej, bo aż 12 października.

Jednak czekanie z pewnością wynagradzają im ciekawe obchody, gdyż Dzień Dziecka w Brazylii to święto narodowe.

dziecka na świecieWyjątkowe szczęście mają również dzieci niemieckie. Gdy kraj podzielony był na dwa bloki, swoje święto miały one 1 czerwca i 20 września.

Po połączeniu Niemiec  w jedno państwo władze uznały, że najmłodsi zasługują na nieco przyjemności, pozostawiając oba święta w obowiązującym kalendarzu.

Jak obchodzony jest Dzień Dziecka w Polsce i na świecie?

szczęście dziewczynekW Polsce Dzień Dziecka świętowany jest na ogół tak, by najmłodsi mieli z niego jak najwięcej radości.

Odbywają się wówczas różne konkursy, festyny, zabawy na świeżym powietrzu i spektakle, w których uczestniczą całe rodziny.

Bo to właśnie wspólnie spędzony czas stanowi największą wartość tego wyjątkowego dnia.

Rodzinne świętowanie stawiane jest na pierwszym miejscu w obchodach Dnia Dziecka na całym świecie. Tego dnia obchodzimy dzień dzieckarodzice starają się dać swoim pociechom znacznie więcej uwagi. Szczególnie odczuwają to włoskie dzieci.

Na ich głowach umieszczona zostaje korona, pozwalająca na wyrażanie życzeń, które mają zostać spełnione jeszcze tego samego dnia.

Oczywiście nie brakuje tutaj również słodyczy i różnego rodzaju upominków. Podobnie sytuacja wygląda we Francji, gdzie dzień ten bywa nazywany częściej Świętem Rodziny.

zapewnienie bezpieczeństwa dzieciomJego ukoronowaniem jest uroczysta kolacja, w trakcie której prawdziwe tryumfy święcą ciasteczka z wróżbami.

W Turcji dzieci puszczają do nieba kolorowe latawce i malują twarze farbami, upodabniając się do zwierząt.

Ten zwyczaj powoli zaczyna przenikać również i do naszych obchodów.

W niektórych krajach Dzień Dziecka jest obchodzony wyjątkowo wzniośle. Tak jest np. w Japonii, gdzie na deklarację praw dzieckadachach powiewają kolorowe proporce w kształcie karpi, które symbolizują męstwo i siłę.

Dzieci mogą również częstować się słodkościami w kształcie samurajskich hełmów. A wszystko po to, by zapewnić sobie ochronę przed ciemnymi mocami i odrobinę szczęścia w przyszłości.

dzień dziewczynekPodobnie sytuacja wygląda w Paragwaju, gdzie Dzień Dziecka obchodzony jest na pamiątkę tragicznej w skutkach bitwy.

Tutaj uroczystości są bardziej wzniosłe, a przygotowania do nich zaczynają się już kilka dni wcześniej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – kiedy wypada?

obchody dnia dzieckaChociaż w różnych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest w innych terminach, jeden dzień w roku oczy wszystkich kierują się ku najmłodszym członkom społeczeństwa.

To 20 listopada, czyli rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Ten międzynarodowy dokument zawiera prawa i wolności wszystkich dzieci. Zgodnie z jego treścią młodzi ludzie nie są jeszcze na tyle dojrzali, aby zająć się sobą i w pełni o sobie decydować.prawa dziecka

Dlatego też rola ta spoczywa na rodzicach i opiekunach, których obowiązkiem jest zapewnienie dzieciom opieki.

Co roku, w rocznicę uchwalenia Konwencji, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto zarówno radosne, jak i niezwykle ważne. Niesie ono bowiem ze sobą wyjątkowe przesłanie – przypomnienie o konieczności ochrony tych, którzy sami są wyjątkowo bezbronni.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Mulinek – mulinek.pl – marką artykułów dziecięcych, tekstyliów dla niemowlaków.

Dodaj komentarz