Wokalistka charakterystyka zawodu

Wokalistka

Podobno bycie muzykiem to coś więcej niż zwykła praca. Pasja do muzyki przyćmiewa niedogodności finansowe, częste wyjazdy i brak czasu dla rodziny. Tysiące nastolatków wpatruje się w ekrany telewizorów, marząc o byciu Mariah Carey lub Frankiem Sinatrą. Niniejszy artykuł przedstawia zawód muzyka-wokalisty. Przeczytaj i sprawdź, jak zacząć profesjonalnie śpiewać!

 

Czym zajmuje się wokalistka? – charakterystyka zawodu



Muzyk wokalista to artysta specjalizujący się w śpiewie. W zależności od wykonywanego repertuaru oraz predyspozycji można wyróżnić następujące warianty kariery:

– kariera solowa;
– występy razem z osobą akompaniującą (np. gitarzystą);
– dołączenie do zespołu;
– występy w filharmonii lub operze;
– muzyk sesyjny, wykonujący partie już dla niego przewidziane lub nagrywający je w studio;
– komponowanie utworów lub pisanie tekstów piosenek

kariera muzycznaWiele młodych osób, zastanawiając się nad przyszłością, wyobraża sobie karierę wokalisty wyłącznie jako występowanie na koncertach lub wydawanie własnych płyt.

I o ile śpiew faktycznie jest dominującym zajęciem w tym zawodzie, warto pamiętać, że na barkach wokalisty/wokalistki spoczywa również wiele innych obowiązków.

Zanim wokalistka wyda własną płytę, musi najpierw skomponować do niej materiał. Liczy się również współpraca z innymi artystami, uczęszczanie na spotkania odnośnie trwającego projektu itp.

Nie ulega wątpliwości, że oprócz umiejętności wokalnych, największe gwiazdy polskiego rynku artystycznego rozwinęły również wyjątkową osobowość sceniczną.

Ich koncerty to swoisty performance, w którym muzyka jest równie ważna jak umiejętności aktorskie czy zaangażowanie publiczności.

Sama pasja do śpiewu zatem nie wystarczy. Jeśli wokalistka chce się również z niej utrzymać, musi podejść do swojego zajęcia jak do biznesu – inwestycja (czas, wysiłek, pieniądze) ma przynieść określoną stopę zwrotu (nagrany utwór, zwiększająca się liczba subskrybentów w mediach społecznościowych).

 

Jak zostać wokalistką? – ścieżka kształcenia


wykonywania zawodu muzykaWarto zacząć kontakt z muzyką jak najwcześniej. Wiele zależy od okresu dziecięcego, gdzie ciało i umysł są niezwykle podatne na kształtowanie.

Dziecko może uczęszczać na zajęcia umuzykalniające, rytmikę itp. Im większa ekspozycja na tego typu doświadczenia, tym większe szanse na samoistne rozwinięcie słuchu, poczucia rytmu oraz samego głosu – co bardzo przyda się w przyszłości.

Formalną edukację można podjąć w szkole muzycznej I stopnia, u prywatnego pedagoga lub podczas zajęć oferowanych przez lokalny dom kultury.

Następnie można kontynuować kształcenie w szkole muzycznej II stopnia, odpowiadającej (lub uzupełniającej) wykształceniu średniemu.

Po ukończeniu tego etapu kandydat ma do wyboru dwie możliwości:

– Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu;
– 
studia licencjackie (oraz magisterskie) w dowolnej Akademii Muzycznej na terenie Polski, kierunek: wokalistyka

Obok nauki i ćwiczeń liczy się również aktywne uczestnictwo we wszelkiego rodzaju konkursach, przedstawieniach czy festiwalach. To dobra okazja nie tylko do sprawdzenia własnych umiejętności, ale również do nawiązania znajomości w środowisku artystycznym.

 

Kto może zostać wokalistką?

możliwości zatrudnieniaTak zwany ’talent’ nie jest potrzebny do spróbowania swoich sił w muzyce! Wiele profesjonalistów nie posiada słuchu absolutnego.

W większości wypadków osiągnięty poziom jest rezultatem setek godzin ćwiczeń oraz dopasowaniem repertuaru do możliwości.

Owe możliwości są jednak w dużej mierze określone przez genetykę. Cechy takie jak skala czy barwa głosu są wrodzone i nie ulegają zmianie.

Oznacza to, że ktoś posiadający szeroką skalę głosu będzie mógł zaśpiewać utwory, którym nie podoła ktoś inny. Można zatem stać się bardzo dobrym, ale tylko w określonym zakresie.

Innymi przydatnymi cechami jest cierpliwość, umiejętność dążenia do celu oraz otwartość na krytykę. Osoba zdyscyplinowana, poświęcająca się czasochłonnym ćwiczeniom oraz stosująca się do zaleceń zajdzie dalej niż tzw. ’zdolny, ale leniwy’.

 

Ile zarabia wokalistka w Polsce?


Zarobki muzyków są ściśle uzależnione od ich umiejętności artystycznych oraz biznesowych. Można zaobserwować znaczną dywersyfikację wysokości płac – od zajęć podejmowanych w ramach wolontariatu po wystąpienia przynoszące dochody w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Często zdarza się, że początkująca wokalistka może liczyć na niewielkie honorarium, często wystarczające jedynie na pokrycie kosztów przygotowania i dojazdów.

Bardziej znane głosy, posiadające doświadczenie komercyjne, mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 2 – 10 tysięcy złotych netto.

W obydwu przypadkach aspekt ekonomiczny wpływa negatywnie na praktykę artystyczną. Czas, który można byłoby przeznaczyć na ćwiczenia czy tworzenie tekstów, zostaje przeznaczony na podejmowanie dodatkowych prac.

Nieco inaczej wygląda profil finansowy najbardziej znanych gwiazd. Edyta Górniak, Sylwia Grzeszczak czy Dawid Kwiatkowski – wszyscy mogą liczyć na wynagrodzenie od 30 do nawet 70 tysięcy złotych w ramach jednego występu.

 

Zawód wokalistki – podsumowanie

Śpiewanie to jedna z bardziej dostępnych form aktywności muzycznej. Nucić pod nosem lub występować w amatorskich koncertach może praktycznie każdy.

Muzyka ma pozytywny wpływ na człowieka, uwrażliwiając, pozwalając przełamać strach przed publicznością, wreszcie umożliwiając ekspresję własnych emocji.

Profesjonalizacja wiąże się z licznymi poświęceniami. Dobry artysta nie tylko śpiewa – jest również sprawnym organizatorem i jednostką z zacięciem społecznym.

Umie stworzyć własną unikalną ’wizytówkę’ i ’sprzedać’ ją publiczności. Kreatywność, odporność na stres, gotowość do częstych wyjazdów będą nieodzowne, aby osiągnąć sukces.

Formalna edukacja muzyczna jest dostępna dla każdego. Jeśli nie jest się pewnym własnych predyspozycji, warto zasięgnąć opinii doświadczonego nauczyciela i pilnie pracować pod jego przewodnictwem.

W przypadku niepowodzenia można poświęcić się zawodom okołomuzycznym np. podjąć zatrudnienie w branży wydawnictwa muzycznego, a koncertować w czasie wolnym – dla rodziny i znajomych.

Dodaj komentarz