Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to święto, na które czeka wiele osób. Kojarzy się przede wszystkim z pączkami, jednak w tym wyjątkowym dniu można bez wyrzutów sumienia poczęstować się każdym rodzajem pysznego wypieku. Jaka jest historia Tłustego Czwartku? Jak obchodzi się go na świecie? Podpowiadamy! 

Tłusty czwartek – historia tej tradycji

wypada tłusty czwartekTłusty Czwartek jest świętem katolickim, które poprzedza Wielki Post.

Nazwa pochodzi od faktu, że w dniu tym zwyczajowo jedzono tłuste potrawy, takie jak  na przykład pączki czy faworki. W Polsce jest to również dzień, w którym zwyczajowo jada się naleśniki.

Tradycja ta pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie była popularna już w średniowieczu.

W tym dniu ludzie jedli tłuste i słodkie potrawy, ponieważ po Tłustym Czwartku rozpoczynał się okres postu, w trakcie którego zabronione było jedzenie tego typu jedzenia.

W dawnych czasach obchodzono to święto bardzo hucznie, poprzez zabawy i tańce. W wielu miastach organizowano karnawałowe przejścia uliczne, a także konkursy na najlepsze pączki.

Ludzie bawili się do rana, jedli i pili, a także wymieniali się tłustymi wypiekami jako prezentami.

ostatni czwartek karnawałuWarto dodać, że Tłusty Czwartek jest świętem różnie obchodzonym na świecie i jego data może być różna w zależności od kraju.

Tłusty czwartek w Polsce

W Polsce Tłusty Czwartek jest dniem, w którym wiele osób jada pączki, naleśniki, czy faworki. Chociaż dawniej datę tę traktowano jako szczególny czas, w którym można było pofolgować sobie różnego rodzaju pysznościami w dużej ilości, obecnie Tłusty Czwartek kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem pączków.

tłusty wtorekTo właśnie w tym dniu nie tylko cukiernie, ale także dyskonty, czy sklepy spożywcze sprawdzają do swojej oferty różnego rodzaju pączki w przystępnych cenach. 

Tradycja nakazuje zjedzenie w tym dniu przynajmniej jednego pączka. W wielu firmach i zakładach pracy pączki rozdawane są wówczas w ramach benefitu.

Istnieje również szansa, że pączkiem zostaniemy poczęstowani także w miejscu usługowym, które na co dzień zdecydowanie nie kojarzy się z wypiekami. 

Oczywiście nie każdy w Tłusty Czwartek raczy się właśnie pączkiem. Wiele osób wykorzystuje ten szczególny dzień, aby lekko nagiąć nawet bardzo restrykcyjna dietę i sięgnąć po coś słodkiego. 

Pączki w tłusty czwartek – dlaczego je jemy?

ostatni czwartekJedzenie pączków w Tłusty Czwartek to tradycja, która wbrew pozorom ma konotacje religijne.

W okresie Wielkiego Postu katolicy powinni unikać jedzenia tłustych i słodkich potraw, które przez wieki kojarzyły się z dobrobytem a nawet zbytkiem.

Tłusty Czwartek jest ostatnim dniem, w którym można jeść takie potrawy przed rozpoczęciem trwającego czterdzieści dni postu. Pączki, które są ciastkami smażonymi w głębokim tłuszczu, są idealnym przykładem takiej potrawy.

Innym powodem, dla którego w Tłusty Czwartek je się właśnie pączki jest ich długa i bardzo ciekawa historia i tradycja.

tłusty dzieńPączki były znane i jedzone w Europie Środkowej i Wschodniej już od średniowiecza, a ich receptura przetrwała przez wieki.

W Polsce tego typu wypieki zyskały popularność w XIX wieku i stały się ważnym elementem kuchni polskiej.

Pączki są także lubiane przez wiele osób ze względu na swój smak i konsystencję. Są słodkie, miękkie i delikatne w środku, a z zewnątrz chrupiące i złociste.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że często wypełnia się je różnymi nadzieniami, takimi jak dżem, konfitura, krem czy nawet czekolada, co daje wiele możliwości smakowych.

Tłusty czwartek na świecie – jak się go obchodzi?

słodkie pączkiTłusty Czwartek jest świętem obchodzonym nie tylko w Polsce. Jednak jego obchody i zwyczaje mogą się różnić w zależności od kraju.

W Europie Tłusty Czwartek jest popularny przede wszystkim w krajach katolickich, takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja, Belgia, a także w Holandii.

W tych krajach zwyczajowo jada się tłuste i słodkie potrawy, takie jak pączki czy faworki. W Polsce jest to również dzień, w którym zwyczajowo jada się naleśniki.

W USA Tłusty Czwartek jest znany jako „Fat Tuesday” i jest obchodzony przede wszystkim w Nowym Orleanie, gdzie jest to jeden z najważniejszych dni w karnawale. W tym dniu ludzie bawią się w przebraniach, jedzą tłuste i słodkie potrawy, takie jak beignets (słodkie ciastka smażone w głębokim tłuszczu) i piją alkohol.

tłustym czwartkiemW Brazylii Tłusty Czwartek jest znany jako „Quarta-feira de Cinzas” i jest pierwszym dniem karnawału. W tym dniu ludzie bawią się w przebraniach, tańczą i jedzą tłuste i słodkie potrawy, takie jak acarajé (kulki z ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu) i piją alkohol.

Warto dodać, że Tłusty Czwartek jest świętem różnie obchodzonym na świecie i jego data może być różna w zależności od kraju i religii.

Kiedy jest tłusty czwartek? Jak wyliczyć jego datę?

Tłusty Czwartek jest świętem katolickim, które poprzedza Wielki Post. Data Tłustego Czwartku jest obliczana na podstawie kalendarza liturgicznego i jest zależna od daty Wielkanocy. Tłusty Czwartek przypada zawsze 46 dni przed Wielkanocą i jest jednym z ostatnich dni karnawału.

tłusty czwartek 2023Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że data jej obchodów zmienia się co roku.

Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która następuje po pierwszym dniu wiosny (21-22 marca). W związku z tym data Wielkanocy może być różna, ale mieści się w zakresie od 22 marca do 25 kwietnia.

Z tego powodu, Tłusty Czwartek również przypada w różnych datach. W Polsce Tłusty Czwartek przypada zawsze w czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post.

Ciekawostki na temat tłustego czwartku

  • W Polsce Tłusty Czwartek jest dniem, kiedy sprzedaż pączków jest największa w roku.
  • W Europie Tłusty Czwartek jest związany z karnawałem, który był tradycyjnie czasem hucznych zabaw, tańców i jedzenia tłustych potraw przed Wielkim Postem.
  • W wielu krajach Europy Tłusty Czwartek jest dniem, w którym ludzie wymieniają się pączkami jako prezentami.
  • Tłusty Czwartek jest jednym z ostatnich dni karnawału, który kończy się Środą Popielcową i rozpoczyna Wielki Post.
  • Pączki, które są jedzone w Tłusty Czwartek, często są nadziewane różnymi nadzieniami takimi jak dżem, konfitura, krem czy czekolada.
  • W Nowym Orleanie Tłusty Czwartek jest znany jako „Fat Tuesday” i jest jednym z najważniejszych dni w karnawale, kiedy ludzie bawią się w przebraniach, jedzą beignets i piją alkohol.
  • W Brazylii Tłusty Czwartek jest pierwszym dniem karnawału, kiedy ludzie bawią się w przebraniach, tańczą i jedzą tłuste i słodkie potrawy

Dlaczego trzeba zjeść pączka w tłusty czwartek?

Oczywiście jedzenie pączka w tłusty czwartek nie jest obowiązkiem i nie każdy musi sięgać po tę tradycję, jeżeli nie ma na to ochoty. Warto jednak potraktować Tłusty Czwartek jako doskonałą okazję do zjedzenia pysznego pączka, szczególnie w momencie, kiedy na co dzień nie gustuje w tego typu potrawach. 

W Tłusty Czwartek wiele cukierni i piekarni umieszcza w swoim asortymencie wyjątkowe pączki, których na co dzień nie można kupić. To zdecydowanie doskonały moment na spróbowanie bardzo dobrego ciastka, na które nie ma miejsca w naszej diecie na co dzień. 

Jeżeli nie jesteś amatorem pączków, możesz zdecydować się na inne słodkości. Równie tradycyjną potrawą związaną z tym świętem są faworki. Tradycyjnie w wielu regionach Polski w Tłusty Czwartek jedzono naleśniki. warto więc sięgnąć również po tego typu przysmak. 

Podsumowanie

Tłusty Czwartek jest katolickim świętem, które poprzedza Wielki Post. Nazwa pochodzi od faktu, że w dniu tym zwyczajowo jedzono tłuste potrawy, takie jak pączki czy faworki. Tradycja ta pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie była popularna już w średniowieczu.

W tym dniu ludzie jedli tłuste i słodkie potrawy, ponieważ po Tłustym Czwartku rozpoczynał się okres postu, w trakcie którego zabronione było jedzenie tego typu jedzenia.

W Polsce Tłusty Czwartek jest dniem, w którym wiele osób jada pączki, naleśniki czy faworki. W wielu firmach i zakładach pracy pączki rozdawane są w ramach benefitu i istnieje również szansa, że pączkiem zostaniemy poczęstowani także w miejscu usługowym.

Dodaj komentarz