• Home
  • Dom
  • Jak ugotować ryż parboiled?

Jak ugotować ryż parboiled?

Jak ugotować ryż parboiled?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów ryżu, które różnią się właściwościami, smakiem i zastosowaniem w kuchni. Poszczególne odmiany wymagają określonego sposobu gotowania, aby zachować właściwą strukturę i nie stracić wartości odżywczych. Jedną z najpopularniejszych odmian powszechnie dostępnych w sklepach jest ryż parboiled. Zobacz, czym się wyróżnia i jak prawidłowo go przyrządzić!

Czym jest ryż paraboliczny?

Wiele osób błędnie uważa, że ryż paraboliczny zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi ziaren. W rzeczywistości chodzi jednak o metodę obróbki wykorzystywanej podczas procesu produkcji. Ryż parboiled powstaje w wyniku poddania niewyłuskanych ziaren działaniu gorącej pary wodnej pod dużym ciśnieniem. Krótkotrwałe sparzenie ryżu nie powoduje jednak jego zagotowania, a sprawia, że ziarna są sypkie i się nie sklejają. Hydrotermalna technologia obróbki pozwala również zachować wartości odżywcze, za które ryż jest cenionym dodatkiem w kuchniach na całym świecie.

Jak długo gotować ryż?

Na półkach sklepowych znajdziesz ryż parboiled sypki lub porcjowany w torebkach. W obu przypadkach proces gotowania przebiega podobnie, gdyż nie ma potrzeby wcześniejszego opłukiwania ziaren pod wodą.

Torebkę ryżu należy włożyć do garnka wypełnionego ok. 1l zimnej wody z dodatkiem odrobiny soli i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 15-20 min. Po tym czasie wystarczy wyjąć torebkę, delikatnie ją odsączyć i podawać według uznania. Jeśli chodzi o sypki ryż parboiled, przyjmuje się, że na jedną szklankę ziaren przypadają dwie szklanki wody. W tym przypadku proces wygląda analogicznie do gotowania ryżu w torebce z tą różnicą, że przed podaniem nie trzeba odsączać ziaren z nadmiaru wody. Warto wcześniej sprawdzić zalecenia na opakowaniu, gdyż czas gotowania w zależności od producenta może się nieco różnić.

Dlaczego warto jeść ryż?

W przeciwieństwie do zwykłego, białego ryżu, odmiana paraboliczna cechuje się większą zawartością witamin z grupy B i minerałów takich jak wapń, potas, magnez i żelazo. Nie zawiera glutenu, dlatego stanowi świetną opcję dla osób cierpiących na celiakię. Ryż paraboliczny jest też lekkostrawny, utrzymuje właściwy poziom cholesterolu, wspomaga układ trawienny i reguluje ciśnienie krwi.

Oprócz tego, że ma pozytywny wpływ na zdrowie organizmu, to znajdzie szerokie zastosowanie w kuchni. Ryż paraboiled jest bowiem świetnym dodatkiem do mięs, ryb, zup i potraw wegetariańskich. Sprawdzi się także jako baza do deserów podawanych ze świeżymi owocami.

Dodaj komentarz