Spis treści
Koszyczek wielkanocny – co powinien zawierać?
Koszyczek wielkanocny stanowi jeden z najważniejszych symboli i najbardziej rozpoznawalnych
- chleb,
- sól,
- wędlina lub kiełbasa,
- jajko,
- chrzan,
- baranek,
- ser,
- babka wielkanocna, mazurek lub pascha oraz
- woda.
Warto jednak podkreślić, że współcześnie wiele osób nieco modyfikuje zawartość koszyczka dodając do niego produkty takie jak np. czekoladowe jajeczka i zajączki.
Koszyczki bardzo często są również urozmaicane różnymi wymyślnymi dekoracjami i ozdobami, które zapewniają każdemu z nich indywidualny i oryginalny charakter.
Koszyczek wielkanocny – jak go ozdobić?
Koszyczki wielkanocne bardzo często ozdabiane są za pomocą kwiatów – zarówno sztucznych jak i prawdziwych. Zalecane jest wykorzystywanie róż, stokrotek, niezapominajek czy margaretek.
Można wypełnić nimi koszyk, lub obwiązać kwiatami sam uchwyt.
Do ozdobienia idealnie nada się również tiul, z którego można wykonać piękne różnokolorowe wstążki i kokardki, które ożywią całą kompozycję.
W wielu sklepach dostępne są również sztuczne króliczki, pisanki i kurczaczki, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom bez problemu zmieszczą się w koszyczku, nadając mu uroczy charakter. Takie rozwiązanie z pewnością sprawi wiele radości dzieciom.
Wyżej wspomniane pisanki warto jest wykonać samodzielnie za pomocą farbek lub specjalnych roztworów koloryzujących, w których zanurza się jajka.
Jest to sposób, który zapewni zabawę najmłodszym i rozbudzi kreatywne zdolności w niejednym dorosłym, a ponadto pozwoli poczuć ducha świąt. Ozdobienie koszyczka przede wszystkim powinno być jednak dostosowane do naszego gustu i preferencji.
Jeżeli jednak nie mamy pomysłu lub czasu na samodzielne ozdabianie istnieje możliwość zakupu gotowego koszyczka. Rynek oferuje obecnie bardzo szeroki wybór, a co za tym idzie – koszyczki wielkanocne dostępne są w wielu marketach i mniejszych sklepach.
Innym skutecznym sposobem jest także zlecenie wykonania i udekorowanie koszyczka osobie, która specjalizuje się w tym zakresie i odznacza się wysokimi umiejętnościami, co zagwarantuje najwyższą jakość oraz zadowolenie klienta. Tylko od nas zależy na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.
Co symbolizuje koszyczek wielkanocny?
Symbolika koszyczka wielkanocnego stała się znaczącą częścią polskiej tradycji, zwłaszcza z uwagi na znaczenie religijne jakie się z nim wiąże. Każdy z produktów, który się w takim koszyczku umieszcza posiada własną symbolikę sięgającą wiele wieków wstecz.
Utarło się więc, że baranek wielkanocny symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią oraz dobra nad złem, chleb natomiast – Ciało Chrystusa, pomyślność oraz dobrobyt , a babka umiejętności i doskonałość.
Sól oznacza prawdę i ma za zadanie strzec przed złem, z kolei jajka stanowią symbol życia i początku. Wędlina (lub kiełbasa) była symbolem zdrowia oraz dostatku, a chrzan – siły fizycznej. Ser stanowi natomiast o związku między naturą i człowiekiem, a woda symbolizuje Ducha Świętego, nowe życie i narodziny.
Kiedy święcimy pokarmy?
Święcenie pokarmów przez księdza za pomocą skropienia ich wodą święconą należy do obrzędów liturgicznych (tzw. sakramentaliów) i stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń w okresie wielkanocnym. Odbywa się ono każdego roku w Wielką Sobotę (w zależności od danego roku data się zmienia). Zakłada się, że tradycja święcenia pokarmów sięga aż VIII wieku. Na święconkę co roku wybierają się całe polskie rodziny.