• Home
  • Zdrowie
  • Choroby układu pokarmowego objawy, leczenie

Choroby układu pokarmowego objawy, leczenie

Choroby układu pokarmowego

Układ pokarmowy jest niezwykle ważny dla naszego codziennego funkcjonowania. Dzięki niemu przecież jesteśmy w stanie jeść, przyjmować energię i witaminy z pożywienia czy wydalać ze swojego ciała substancje, które negatywnie na nas działają.

wrzodziejące zapalenie jelita grubegoSkonstruowany z wielu ważnych narządów, złożony, niezbędny do codziennego życia, jednak nadal wymagający odpowiedniego zadbania – układ pokarmowy także mogą spotkać choroby.

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy, które mogą wskazywać na chorobę układu pokarmowego – być może w tym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Jakie są schorzenia układu pokarmowego?

zapalenie jelita grubegoUkład pokarmowy to bardzo złożony układ wielu narządów, których zadaniem jest podtrzymywanie różnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jako że składa się z wielu narządów, czasem znalezienie przyczyny choroby układu pokarmowego może być całkiem trudne.

Dlatego przedstawimy Ci najczęściej występujące u pacjentów objawy schorzenia układu pokarmowego.

  • Czkawka
  • silny, nagły ból brzucha
  • świąd odbytu
  • biegunka
  • powiększenie wątroby
  • nudności
  • wymioty

Jeśli którykolwiek z objawów pojawił się u Ciebie, nie znasz jego przyczyny i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić, lub mimo prób usunięcia dolegliwości, te nadal nawracają, niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który postawi wstępną diagnozę lub skieruje Cię na badania do lekarza specjalisty.

zespół jelita drażliwegoNie należy ignorować żadnych niepokojących objawów, ponieważ Twój organizm w taki sposób wysyła Ci jasne sygnały, iż z Twoim organizmem nie wszystko jest w porządku.

Z pozoru mało groźne objawy, mogą być pierwszym sygnałem, który pozwoli wykryć znacznie poważniejsze choroby, co w efekcie przyspieszy proces ich leczenia, oraz zwiększy szansę na szybsze pozbycie się problemu.

Co powoduje najczęstsze choroby układu pokarmowego?

rak jelita grubegoZastanawiasz się, co może być powodem Twoich dolegliwości?

Warto wiedzieć, skąd biorą się choroby układu pokarmowego, aby ustalić, czemu dolegliwość spotkała akurat Ciebie oraz po to, aby uniknąć uciążliwych chorób układu pokarmowego w przyszłości.

Jeśli masz problemy z układem pokarmowym, zdecydowanie powinieneś bliżej przyjrzeć się temu, co jesz – najbardziej niezdrowe produkty to te najbardziej przetworzone, a więc z dużą ilością składników, które nie są pochodzenia naturalnego.

Choroby układu pokarmowego mogą być wywołane także przez spożycie zbyt dużej ilości jakiejś substancji – alkoholu, leków czy słodyczy. Być może zjedzona przez Ciebie żywność była Nieświeża?

To tylko kilka z przyczyn chorób układu pokarmowego – w celu ustalenia konkretnej przyczyny, warto udać się do lekarza, który udzieli Ci profesjonalnej odpowiedzi oraz zastosuje odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować niepokojących objawów – to one mogą pomóc w szybszym zdiagnozowaniu i wyleczeniu choroby układu pokarmowego.

Jakie są choroby układu pokarmowego wirusowe?

Choroby układu pokarmowego to nie tylko te wywołane przez zjedzenie lub wypicie czegoś niezdrowego dla naszego układu pokarmowego.

Równie dobrze mogą być wywołane przez wirusa tak jak inne choroby zakaźne. Jakie są najczęściej spotykane wirusowe choroby układu pokarmowego?

Najczęściej spotykaną jest bez wątpienia popularnie nazywana jelitówką grypa żołądkowa.

nieswoiste choroby zapalne jelitTa przenosi się dokładnie tak samo, jak zwyczajna grypa, czyli drogą kropelkową, a więc przez kichnięcie, podanie ręki czy przebywanie w pobliżu osoby chorej.

W przypadku tej choroby zdecydowanie powinieneś jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Pamiętaj także o odpowiednim nawadnianiu i jedzeniu wartościowych, jednak lekkich posiłkow – podczas tej choroby odwadniasz się, a z Twojego organizmu wydostaje się bardzo wiele witamin, które nie do końca zdążyły przyjąć się z posiłku do krwi.

Osłabienie jest w tym przypadku oczywiste, jednak należy nadal dostarczać składniki odżywcze do organizmu, aby nie doprowadzić do wycieńczenia spowodowanego wymiotami i biegunką, którym często towarzyszy także gorączka.

Jak rozpoznać choroby układu pokarmowego?

Choroby układu pokarmowego nie są ciężkie do rozpoznania – można to stwierdzić, znając objawy chorób układu pokarmowego, inne niż tylko biegunka i wymioty, a do tych należą: czkawka, silny i nagły ból brzucha, powiększenie wątroby, świąd odbytu, nudności.

Pamiętaj, że każdą z tych dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, aby w miarę jak najszybciej rozpocząć leczenie choroby układu pokarmowego.

Problemy z układem pokarmowym – jakie badania należy wykonać?

Problemy z układem pokarmowym mają to do siebie, że często rozwiązują się same – biegunka i wymioty trwają często nie więcej niż jeden dzień – zazwyczaj ma to miejsce po dniu, kiedy spożyliśmy lub wypiliśmy coś, co nam zaszkodziło.

Jednak, jeśli nie do końca znasz przyczynę swoich problemów z układem pokarmowym, a dolegliwości pojawiają się zdecydowanie za często – powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wyśle Cię na takie badania, jak gastroskopia czy kolonoskopia czy morfologia krwi.

Pamiętaj, że nie warto ignorować badań lub je pomijać – znalezienie przyczyny dolegliwości powinno być dla Ciebie bardzo ważne, ponieważ pomaga to w jak najszybszym podjęciu leczenia choroby. Wykonaj najpotrzebniejsza badania, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie.

Leczenie chorób układu pokarmowego

Jak wygląda leczenie chorób układu pokarmowego? To pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która ma problemy z układem pokarmowym.

Zapewniamy, że nie ma w nim nic strasznego. Często dwiema podstawowymi zasadami jest stosowanie antybiotykoterapii, w przypadku chorób wirusowych. Jednak zdecydowanie w każdym przypadku, podczas leczenia chorób układu pokarmowego, niezwykle ważna jest odpowiednia dieta.

Chory powinien „pomagać” swojemu układowi trawiennemu w przetrwaniu tego ciężkiego okresu, jedząc rzeczy lekkie, lekkostrawne, zdrowe i nieprzetworzone.

Dzięki temu układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z trawieniem pokarmu, jakie mu dostarczasz i w międzyczasie z regeneracja, która przecież prowadzi do pozbycia się choroby.

Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować sygnałów, jakie wysyła Ci Twoje ciało. Ludzki organizm jest niezwykle złożony, dlatego warto zwracać uwagę na każdy, nawet z pozoru mało znaczący objaw.

Jeśli jakaś dolegliwość towarzyszy Ci od dłuższego czasu – może być to objaw poważniejszej choroby, której przecież z pewnością chcesz uniknąć.

Badajmy się regularnie – nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy do tego zmuszeni, aby zachowywać zdrowie na długie lata, które jeszcze daleko przed nami.

Życzymy dużo siły i zdrowia!

Dodaj komentarz