• Home
  • Dom
  • Dosiewanie trawy po zimie – jak to zrobić?

Dosiewanie trawy po zimie – jak to zrobić?

Dosiewanie trawy

Piękny i zadbany trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Jest nie tylko przyjemny dla oka, ale też doskonały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Korzystają z niego zarówno maluchy, jak i dorośli. Niestety trawniki ulegają uszkodzeniom – najczęściej w formie ubytków. Jedną z tego przyczyn jest wymarzanie trawy w okresie zimowym. Jak zrobić dosiewki trawy po zimie, by znów cieszyć się zielenią w ogrodzie?

 

Jak zima wpływa na kondycję trawników?

Zimą trawa przede wszystkim bardzo często zamarza i niszczeje – szczególnie wtedy, kiedy dodatkowo przygniata ją zbyt dużo śniegu lub jest zadeptywana. Może też dojść do powstania chorób grzybowych, które dodatkowo szkodzą procesowi wzrostu trawy. Podobnie kiedy po odwilży powróci mróz, często pod skorupą lodu na murawie tworzy się pleśń śniegowa. Dlatego najlepiej nie wchodzić na trawniki i nie ubijać na nich śniegu. Sól posypywana na udeptane po trawniku ścieżki również bardzo szkodzi glebie i rozwojowi roślinności.

Szkodliwe dla trawy są w dodatku liście niedokładnie zgrabione w okresie jesiennym i przygniecione później śniegiem czy lodem. One również przyczyniają się do gnicia trawy, między innymi z powodu braku tlenu i powstania zbyt dużej wilgoci. Dosiewanie trawy po zimie może też być konieczne, kiedy w momentach odwilży na murawie tworzyły się długotrwale zalegające kałuże.

Dosiewki trawy po zimie – jak przygotować murawę?

Dosiewki trawy po zimie są zwykle konieczne wtedy, kiedy powstają na niej „dziury”, czyli miejsca zaschnięte, zżółkłe i oklapłe – bez życia. Takie zniszczenia są bardzo nieestetyczne i psują wizerunek ogrodu. Czasem też dosiewki są potrzebne, gdy trawa rośnie nierównomiernie – zarówno pod względem wzrostu, jak i zagęszczenia. Dosiewanie istniejącego trawnika po zimie to proces, który powinno się rozpocząć wtedy, kiedy już nie powróci śnieg czy mróz.

Dobrze przygotowany trawnik pod dosiewki, to większa gwarancja sukcesu w procesie uzyskania nowej, soczystej murawy. Dlatego trawę trzeba najpierw skosić oraz usunąć z niej chwasty czy powstały mech. Następnie trzeba dokładnie spulchnić ziemię w miejscach powstania ubytków. Zarówno wertykulacja trawnika, jak i jej napowietrzanie mają ogromny wpływ na jakość rosnącej trawy i szybkość jej pięcia się w górę.

Dosiewanie trawy na istniejącym trawniku krok po kroku

W przypadku dosiewania trawy po zimie, zwykle zaleca się wybranie takiej samej mieszanki nasion, jaka była wykorzystana do całej murawy. Przed wrzuceniem nasion na spulchnioną glebę, trzeba ją najpierw pokryć cienką warstwą świeżej ziemi ,o dużej zawartości próchnicy. Całość należy dość gęsto obsypać wybraną mieszanką traw i ponownie pokryć odrobiną ziemi. Proces dosiewania trawy trzeba zakończyć lekkim zgrabieniem nasion i ziemi oraz obfitym podlaniem.

Kontrolowanie częstotliwości i intensywności podlewania świeżo dosianej trawy to bardzo ważny etap regenerowania murawy. Warto na bieżąco sprawdzać stan wzrostu kiełków i wilgotności gleby. Można też dodatkowo zadbać o trawnik, pielęgnując dosiane obszary trawnika odpowiednio dobranymi nawozami wieloskładnikowymi. Przed ich zastosowaniem jednak warto odczekać ok. 30 dni od zasiewu.

Warto również pamiętać, że taki sposób dosiewania istniejącej trawy może okazać się mało skuteczny w miejscach zacienionych czy często zadeptywanych. Wówczas można sięgnąć po trawę samozagęszczającą. którą tworzą starannie wyselekcjonowane nasiona. Taka trawa rozrasta się szybko i gęsto, dzięki połączonym pod ziemią kłączom. Dosiewanie trawy po zimie tą metodą sprawia, że murawa jest znacznie bardziej odporna zarówno na różne zjawiska pogodowe, jak i na intensywne jej użytkowanie.

Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

 

 

Dodaj komentarz