GIGekonomia, GIGer – co to jest?
Pracownicy posiadający konkretną wiedzę bądź specjalistyczne umiejętności są zatrudniani na niedługi okres czasu celem wykonania określonej pracy.
Przy obecnym tempie rozwoju otaczającego świata i technologii istotnym jest, aby pracę bądź projekt zakończyć sprawnie i uzyskać z tego oczekiwane korzyści.
Zatem zatrudnianie GIGerów, czyli osób świadczących pracę w ramach ekonomii współdzielenia, stanowi doskonałe rozwiązanie, w przypadku zrealizowania jednego, konkretnego projektu wymagającego odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia.
W tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj zatrudnienia, ponieważ GIGerzy mogą wykonywać swoją pracę na podstawie kontraktu, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Istotny jest w tym przypadku oczekiwany przez kierownika projektu rezultat, który przedstawiciele ekonomii współdzielenia powinni osiągnąć.
GIGer najczęściej wykonuje pracę grafika, fotografa, copywritera, informatyka, specjalisty w zakresie social media czy montażysty.
Wskazuje się, iż około 30% firm, przedsiębiorstw i organizacji stanowią pracownicy posiadający specjalistyczną wiedzę lub umiejętności bądź długoletnie doświadczenie.
Co przemawia za wdrożeniem usługi ekonomii współdzielonej w firmie?
Tendencja wzrostowa w zakresie zatrudniania GIGerów wynika między innymi z tego, iż umożliwia to poszerzanie oferty usług danej firmy bez konieczności poszukiwania i stałego zatrudniania specjalisty w konkretnej dziedzinie.
W momencie pojawienia się konieczności zrealizowania projektu wymagającego specjalistycznej wiedzy, doświadczenia czy umiejętności firma ma możliwość zatrudnienia niezależnego pracownika posiadający kwalifikacje do wykonania pracy.
Kolejnym ważnym aspektem są koszty ponoszone w zakresie realizacji projektu. Bezsprzecznie zatrudnienie pracownika krótkoterminowo, na czas wykonania zlecenia, jest tańszym rozwiązaniem aniżeli zatrudnienie specjalisty w danej dziedzinie na stałe.
Ponadto zatrudniając pracownika będącego na samozatrudnieniu przedsiębiorca niweluje koszty związane z opłatą składek na ubezpieczenie społeczne czy podatku dochodowego.
Zatem zjawisko ekonomii współdzielenia jest również narzędziem służącym do bardziej swobodnego zarządzania kosztami.
Pracownik niezbędny do wykonania projektu jest zatrudniany w momencie otrzymania przez przedsiębiorstwo zlecenia wykonania konkretnego projektu.
Zatem konieczność skorzystania z usługi GIGerów podyktowana jest aktualną sytuacją pracowniczą w firmie.
Czy GIGekonomia to tylko pozytywy?
W Polsce obecnie pracownicy w przeważającej mierze dążą do uzyskania umowy o pracę, ponieważ umożliwia ona zapewnienie work-life-balance, czyli zachowane są granice pomiędzy życiem prywatnym a pracą.
W przypadku ekonomii współdzielonej te granice znacząco się zacierają. GIGerzy, będący freelancerami, mogą pracować w dowolnym miejscu o dowolnej porze.
Odchodzi do lamusa idea work-life-balance na rzecz idei work-life-integration. Wobec tego osoby ceniące sobie domowy spokój, normowany czas pracy nie odnajdą się w pracy GIGera.
Zdecydowanym pozytywem w środowisku ekonomii współdzielonej jest elastyczność, digitalizacja i szybki rozwój. Pracownicy posiadający specjalistyczną wiedzę, zatrudniani krótkoterminowo mogą wykorzystywać do wykonania projektu wszelkich możliwości technologicznych jakie są im niezbędne.
Elastyczność tego rodzaju pracy polega na swobodnym doborze zleceń bądź projektów dopasowanych do upodobań, zainteresowań lub specjalizacji pracownika. GIGer nie jest związany długotrwałym stosunkiem pracy z pracodawcą.
Dodatkowo GIGer może wycenić swoją pracę w zależności od ustalonych przez siebie stawek. Zatem możliwość zarobkowania jest w zasadzie nieograniczona.
Należy też wskazać, iż praca GIGera może być wykonywana z każdego miejsca na
Z uwagi na brak konieczności wychodzenia z domu wszelkie szkolenia, spotkania czy konsultacje odbywają się w formie zdalnej.
Przedsiębiorca może przeanalizować portfolio potencjalnego eksperta i zlecić mu wykonanie konkretnej pracy bez konieczności sprawowania nad nim nadzoru.
GIGer bowiem jest samodzielnym pracownikiem posiadającym wiedzę niezbędną do poprowadzenia wskazanego projektu do końca.
Popularność GIGekonomii na świecie
Obecnie około 40% pracowników Stanów Zjednoczonych korzysta z elastycznej formy pracy jaką jest praca na żądanie.
Sytuacja ta jest podyktowana szybkim rozwojem gospodarczym mającym miejsce w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce zjawisko GIGekonomii staje się co raz bardziej popularne. Świadomość polskich pracowników ciągle wzrasta. W 2016r. tylko 14% całej populacji korzystała z samozatrudnienia.
Obecnie tendencja jest wzrostowa i osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą stanowią ok. 32% ogólnej liczby mieszkańców Polski.
GIGekonomia w Nowym Ładzie
Wprowadzenie Polskiego Ładu do porządku podatkowego może okazać się pozytywem w zakresie ekonomii współdzielonej.
Nowelizacja ordynacji podatkowej wprowadza niższy podatek od przychodu dla branży informatycznej ustalając go w wysokości 12%. Wskazuje się, że za kilka lat co
Rozwój technologii i gospodarki wpływa również na kształtowanie procesów pracowniczych. Powoli zaczyna się odchodzić od tradycyjnej umowy o pracę na rzecz samozatrudnienia i specjalizowania się w konkretnych dziedzinach.
Ekonomia współdzielenia z dnia na dzień zyskuje na popularności, ponieważ jest to przyszłość pracowników. Umożliwia ona pracę na wybranych przez siebie warunkach, w dowolnym miejscu, przy użyciu techniki używanej zazwyczaj na co dzień.
Zatem elastyczność, swoboda i łatwość dostępu do tego rodzaju pracy będzie stanowiła początek nowej rzeczywistości pracowniczej.