Sucha skóra

Sucha skóra

suchość skórySucha skóra to problem, który coraz częściej dotyczy osób nawet z prawidłową pielęgnacją skóry.

Codzienne przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych suchym powietrzem, czy warunki atmosferyczne nie pomagają w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry.

Skóra to płaszcz ochronny naszego organizmu, i od jej kondycji, a także wyglądu, zależy nasz wygląd lub ochrona przed zanieczyszczeniami i bakteriami pochodzącymi ze środowiska.

Charakterystyka suchej skóry

przyczyny suchej skórySucha skóra może być uwarunkowana genetycznie, czyli nie mieć odpowiedniego natłuszczenia. Natomiast sucha skóra, która występuje w związku z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu to problem złej pielęgnacji.

Sucha skóra charakteryzuje się pergaminową powłoką, złuszczaniem się, nadmiernym napięciem, a także uczuciem ściągnięcia naskórka.

Objawy suchej skóry to także pomarszczone, spierzchnięte i mające trudności do powrotu pierwotnego powłoki skórne na rękach, udach czy twarzy.

skóry suchejProblemem w każdym wieku, i nie jest ważne czy u mężczyzny czy kobiety, jest nadmiernie występujące złuszczanie się naskórka i powstawanie widocznych zmarszczek, a nawet pieczenia i pękania delikatnego przesuszonego naskórka.

Objawom tym może także towarzyszyć świąd i nadmierne swędzenie.

Przyczyny występowania suchej skóry

Przyczyną powstawania suchej skóry nie musi być czynnik chorobowy, może to być związane z nieodpowiednią gospodarką wodną w naszym organizmie, lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki lipidowej, która nie zatrzymuje wystarczającej ilości wody w nabłonku skórnym.

odpowiedniego nawilżeniaPrzebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją, nieodpowiednio wietrzonych z wysoką temperaturą to jedno z najczęściej wymienianych powodów pojawienia się suchej skóry.

Zimne, mroźne powietrze, zanieczyszczenia w atmosferze, nadmierne korzystanie z promieni słonecznych lub solariów, gdzie eksponuje się skórę na wysokie temperatury prowadzi do wysuszenia i odwodnienia naskórka.

przesuszonej skóryPrzyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja, oraz dobór nieodpowiednich kosmetyków, zła dieta, a nawet tak banalna rzecz jak kąpiele w wysokiej temperaturze.

Jak pielęgnować suchą skórę

Nawilżenie, nawodnienie i dbanie o dostarczenie prawidłowej  ilości płynów do organizmu to podstawa do pielęgnacji suchej skóry.

Stosowanie kosmetyków, w których jest  zawarta duża ilość emolientów przynosi bardzo dobre skutki.

odróżnić skórę suchąEmolienty wraz z innymi składnikami kosmetyków, sprawiają, że przywrócona zostaje prawidłowa gospodarka lipidowa naskórka, a pozostawione na skórze wygładzają i zatrzymują wodę w nabłonku skórnym.

Systematyczne stosowanie balsamów i kremów z mocznikiem lub gliceryną, które mają łagodzący i nawilżający skutek, również w sposób widoczny pielęgnuje i łagodzi skutki suchej skóry.

Ważnym elementem w dbaniu o suchą skórę są witaminy z grupy A i E. Maści kosmetyczne z zawartością tych witamin, wraz z retinolem nakładane szczególnie na delikatną skórę pod oczami działają jak balsam otulający naskórek. Ważne w całym procesie pielęgnacji jest także, to co jesz, i ruch na świeżym powietrzu.

Czego unikać przy suchej skórze

gruczoły łojoweNajważniejsze i powtarzane do znudzenia to unikanie przesuszenia i odwodnienia organizmu. Unikanie nadmiernego wystawiania skóry na działanie słońca, lub zimnego mroźnego powietrza.

Przy problemach ze suchą skórą należy unikać pomieszczeń z wysoką temperaturą, kąpieli w gorącej wodzie, sauny oraz solaria.

Należy wystrzegać się kosmetyków z nieodpowiednio dobranym składam dla naszej cery, a zwłaszcza tych z dużą ilością zawartości alkoholu.

niedoczynność tarczycyNależy unikać i usuwać z bezpośredniego kontaktu ze suchą skórą produktów powodujących alergie lub podrażnienia. Warto przy suchej skórze zaprzestać palenia papierosów lub unikać miejsc, w których przebywają osoby palące.

Dobra dieta dla suchej skóry

Nie bez przyczyny mówimy, że piękno pochodzi nie tylko z zewnątrz, ale także jest odbiciem tego co jesz.

Zbilansowana dieta, która dostarcza wystarczającą ilość wszystkich składników odżywczych, powinna uwzględniać takie składniki, które w naturalny sposób zatrzymają wodę w naszych komórkach.

pielęgnacja skóry suchejDo takich składników należą kwasy omega3 występujące w rybach czy oliwie. Kwasy nienasycone są naturalnym budulcem naskórka i barierą ochronną przed promieniowaniem UV.

W diecie powinna się znaleźć duża ilość warzyw  bogatych w witamin C, A, E i z grupy B.

Witaminy te towarzyszą produkcji kolagenu, regulują nawilżenie i sprężystość skóry, a także pomagają w procesie odnowy skóry.

Duża ilość spożywanych owoców, ryb , jajek czy kiełków zbóż oraz soi poprawi wygląd skóry, a dodatkowo spożywanie owoców takich jak czarna porzeczka czy borówka poprawi elastyczność i zapobiegnie przedwczesnemu powstawaniu zmarszczkom.

Dodaj komentarz