Antykoncepcja a wygląd?

antykoncepcja

Antykoncepcja a nasz wygląd?

Antykoncepcja, na przestrzeni lat stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Oprócz działania antykoncepcyjnego ma szeroki wpływ na zmianę wyglądu, ograniczenie tabletki antykoncepcyjnetrądziku, czy bólów menstruacyjnych.

Przed rozpoczęciem stosowania, należy udać się na dokładne badania oraz wywiad lekarski, co pozwoli na dobranie odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych.

Warto pamiętać, że jest to lek, który ma duży wpływ na nasz organizm.

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na wygląd?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w wielu przypadkach, może mieć znaczący wpływ na wygląd. Do najczęściej spotykanych zaliczamychorobami przenoszonymi drogą płciową poprawienie kondycji cery oraz wzmocnienie włosów, oraz paznokci.

Mają one także wpływ na redukcję nadmiernego owłosienia oraz ograniczenie produkcji sebum.

Niestety mogą pojawić się również negatywne skutki. Wśród nich zauważalne jest wzmożone odkładanie tkanki tłuszczowej oraz powstawanie cellulitu spowodowanego zatrzymywaniem wody w organizmie.

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem terapii, powinno się wykonać morfologię krwi oraz zbadać poziom hormonów w organizmie.

metody antykoncepcjiPozwala to na indywidualne dobranie leków dla pacjentki.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych jest sprawą indywidualną.

Niektóre użytkowniczki, nie zauważają praktycznie żadnych zmian w swoim organizmie.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na kondycję cery

metod antykoncepcji hormonalnejZa pojawienie się trądziku na cerze odpowiada w głównej mierze dihydrotestosteron (DHT), który ma wpływ na produkcję sebum w gruczołach łojowych.

Powstaje on z testosteronu. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które zwierają chlormadinon w postaci octanu (CMA) oraz etynyloestradiol (EE), pozwala na zmniejszenie poziomu testosteronu w organizmie.

Ma to niezwykły wpływ na wygląd skóry. Ograniczona produkcja sebum powoduje zmniejszenie występowania trądziku oraz podskórnych krostek.

Terapia tabletkami antykoncepcyjnymi jest często stosowana podczas występowania nadmiernych zmian skórnych.

naturalne metody antykoncepcjiPierwszych efektów można się spodziewać po 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii hormonalnej.

Warto pamiętać, iż po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych, może nastąpić pogorszenie stanu cery, nadmierne wydzielanie sebum oraz pojawienie się łojotoku.

Jeżeli przed stosowaniem terapii hormonalnej, nie miałaś problemów z cerą trądzikową, po kilku miesiącach od zaprzestania przyjmowania tabletek, skóra powinna powrócić do swojego naturalnego wyglądu.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na włosy

metodę antykoncepcjiTabletki antykoncepcyjne mają realny wpływ na poprawę kondycji włosów, jeżeli zawierają odpowiednie dawki estrogenu. Stosowanie hormonów, wpływa na zwiększony wzrost włosów oraz ich wzmocnienie.

Po odstawieniu mogą występować odwrotne objawy charakteryzujące się łamliwością oraz wzmożonym wypadaniem włosów. Jest to na szczęście stan przejściowy, którego powodem jest zachwianie gospodarki hormonalnej.

Po upływie kilku miesięcy, kiedy organizm dochodzi do właściwego funkcjonowania, problem z nadmierną utratą włosów powinien zniknąć.

Należy pamiętać, że nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne posiadają estrogen, dlatego nie zawsze mają wpływ na wygląd naszych włosów.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na nadmierne owłosienie

metody antykoncepcyjneKażda kobieta dąży do osiągnięcia pięknego gładkiego ciała. Niestety niektóre z Pań mogą cierpieć na hirsutyzm.

Choroba objawia się nadmiernym występowaniem owłosienia typu męskiego. Problem może dotykać twarzy, rąk, ud, klatki piersiowej oraz pleców.

Do przyczyn zaliczamy wiele chorób jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, czy nadczynność nadnerczy.

Do leczenia często wykorzystywane są tabletki antykoncepcyjne. Mają one wpływ na obniżenie poziomu testosteronu, który powoduje występowanie nadmiernego owłosienia.

Do tego celu stosowane są tabletki dwuskładnikowe, zawierające progestageny oraz octan cyproteronu, który najlepiej wpływa na redukcję zbędnego owłosienia.

Należy pamiętać, że wymieniony lek, nie powinien być stosowany przez dłuższy okres niż 6 miesięcy. Po odstawieniu może wystąpić nawrót choroby.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie

antykoncepcja awaryjnaWiele kobiet przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych zastanawia się, czy będą miały wpływ na przyrost masy ciała.

Jest to uzależnione od indywidualnych cech osoby. U niektórych pań może wystąpić wzmożone odkładanie tkanki tłuszczowej, lecz w innej grupie zauważymy spadek masy ciała.

Wpływ na to ma kilka czynników. W tabletkach dwuskładnikowych najczęściej znajduje się progesteron oraz estrogen. Drugi składnik może mieć wpływ na zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej, poprzez spowolnienie procesów spalania.

U części pacjentek zauważalne jest również zwiększone łaknienie podczas stosowania terapii hormonalnej. W tabletkach jednoskładnikowych, mamy najczęściej do czynienia z substancją czynną, którą jest progesteron.

plastry antykoncepcyjneSkładnik ten nie powoduje zwiększonej tendencji do odkładania tkanki tłuszczowej, jednakże może mieć wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie.

Ma to wpływ na odwodnienie organizmu, co skutkuje czynnikiem obronnym, jakim jest utrzymanie zapasów wody w ciele.

Aby ograniczyć negatywny wpływ, warto wypijać zwiększone dawki płynów w ciągu dnia.

Tabletki antykoncepcyjne a powstawanie cellulitu

antykoncepcja hormonalnaW niektórych przypadkach stosowania tabletek antykoncepcyjnych możemy zauważyć wzmożony proces powstawania cellulitu.

Przyczyną jest nadmierne odkładanie w organizmie wody, co prowadzi do tworzenia cellulitu wodnego.

Często dobrym rozwiązaniem jest zmiana tabletek, ponieważ nie każde są dopasowane do wszystkich kobiet.

Jednakże, jeżeli problem nie ustąpi, należy działać od razu po zauważeniu jego wzmożonego powstawania.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może w znacznym stopniu ograniczyć negatywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych. Oprócz odpowiedniego nawilżania warto zadbać o zbilansowaną, zdrową dietę oraz odpowiednią aktywność fizyczną.

Zdrowe odżywianie oraz częste uprawianie sportów może zniwelować problem do minimum. Warto pamiętać, że jeżeli nie dbamy w sposób prawidłowy o swój organizm, to nawet bez stosowania terapii hormonalnej, możemy być narażone na powstawanie cellulitu.

Dodaj komentarz