• Home
  • Dom
  • Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

drzewka owocowe

Techniczne aspekty przycinania są równie ważne jak wybór najodpowiedniejszego terminu przycinania drzewek owocowych. Nie ma jednak jednej zasady, która miałaby zastosowanie do wszystkich rodzajów drzew owocowych: każdy gatunek ma inne cechy. Z tego przewodnika dowiesz się, kiedy najlepiej przycinać drzewa owocowe i jak często je przycinać.

 

Dlaczego należy przycinać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe przycina się z kilku powodów:

  • W celu osiągnięcia obfitej produkcji wysokiej jakości owoców;
  • W celu ograniczenia ryzyka zakażenia, lub rozprzestrzeniania się chorób;
  • Aby usunąć martwe gałęzie, które się krzyżują w miarę wzrostu;
  • Aby zrównoważyć ogólny kształt drzewa;
  • Aby ograniczyć wysokość drzewa, ułatwiając w ten sposób zbieranie plonów;

Panuje powszechne przekonanie, że drzewa przycina się tylko zimą. W rzeczywistości jednak każdy gatunek drzewa owocowego ma swoje własne cechy charakterystyczne, a jego cykl wzrostu może być różny, co warunkuje najbardziej korzystny moment na przycinanie.

Kiedy należy przycinać drzewa ziarnkowe (jabłoń, grusza)?

Przycinanie przeprowadza się zwykle w okresie spoczynku wegetacyjnego drzewa. Moment ten następuje w okresie zimowym, unikając interwencji w przypadku ryzyka wystąpienia mrozu. Na gruszach występują różne rodzaje pąków, które są wyraźnie rozróżniane, gdy drzewo traci liście. Przycinanie można rozpocząć w listopadzie. U jabłoni pąki są trudniejsze do odróżnienia, dlatego należy poczekać, aby móc je dobrze rozróżnić. Z tego właśnie powodu jabłonie przycina się od końca stycznia do końca marca, w zależności od regionu.

Przycinanie letnie

Letnie przycinanie przeprowadza się zwykle na młodych drzewach (np. jabłoniach i gruszach, ale także brzoskwiniach i morelach). Ten rodzaj przycinania nazywa się „przycinaniem zielonym”, aby odróżnić je od przycinania zimowego, ponieważ wykonuje się je w okresie od maja do września, kiedy roślina jest w pełni wegetacji i wzrostu. Usuwa się końcówki gałęzi z liśćmi, aby owoce były lepiej odżywiane przez soki. Owoce są dzięki temu większe i bardziej nasłonecznione. Nie jest to jedyna zaleta tego typu przycinania jabłoni i grusz: sok skupia się u podstawy gałązek, co sprzyja pojawieniu się nowych pąków kwiatowych w następnym roku.

Usuwanie (lub przerzedzanie) części owoców, gdy zaczynają one przybierać na wadze, można również uznać za kolejną czynność wykonywaną podczas letniego przycinania drzewek. Jest to ważna czynność, która pozwala owocom pozostającym na drzewie zyskać na wielkości. Należy poczekać, aż zawiążą się kwiaty i zaczną rosnąć pierwsze owoce. Niektóre z nich opadną naturalnie, co zaoszczędzi Ci trochę pracy.

Kiedy należy przycinać drzewa owocowe pestkowe?

Najczęściej spotykane drzewa pestkowe to brzoskwinie, śliwki i wiśnie. Pierwsze cięcie wykonuje się w marcu, gdy drzewa są pełne pąków kwiatowych lub mają w pełni otwarte kwiaty. W przypadku tych drzew przycinanie to jest prawdopodobnie najważniejszym przycinaniem w roku. Jego celem jest uzyskanie dobrych owoców w bieżącym sezonie, a także sprzyjanie pojawianiu się owoców w następnym roku. Kolejne cięcie przeprowadza się pod koniec lata lub jesienią, gdy soki drzewa spłyną do korzeni, ale zawsze przed nadejściem chłodów. W zimie drzewa pestkowe źle się goją i są narażone na ewentualne pasożyty i choroby.

Przycinanie porzeczek czerwonych

W sierpniu należy usunąć wszystkie gałęzie, które mają więcej niż 4-5 lat, aby pobudzić wzrost najmłodszych gałęzi. Korzystając z okazji, należy przerzedzić środek krzewu porzeczki.

Przycinanie czarnej porzeczki

Najlepszą porą roku na przycinanie czarnych porzeczek jest styczeń i luty. Usuń gałęzie starsze niż 2 lata przy poziomie gruntu.

Przycinanie maliny

Odmiany niewiędnące można przycinać po zakończeniu owocowania lub później. W przypadku odmian odnawiających się należy usuwać suche gałęzie. Gałęzie pierwszoroczne, które wyrosły we wrześniu, są przycinane poniżej miejsca, w którym pojawiły się owoce.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz