• Home
  • Moda
  • Chodaki – nie tylko dla Holenderek!

Chodaki – nie tylko dla Holenderek!

Chodaki – nie tylko dla Holenderek!

Holenderskie chodaki na grubej drewnianej podeszwie to zdecydowanie jedne najwygodniejszych butów. Już kilka dekad temu zdobyły uznanie jako idealne obuwie na co dzień. Na dodatek przez lata pojawiło się mnóstwo ich wersji – wielu znanych projektantów wprowadziło swoje modele tzw. drewniaków. Nic zatem dziwnego, że chodaki zachwyciły nie tylko Holenderki. Również w Polsce cieszą się od lat popularnością i na nowo zyskują kolejne rzesze miłośniczek.

 

Chodaki – kultowe buty rodem z Holandii

Pierwsze chodaki, czyli tradycyjne buty holenderskie, pojawiły się już setki lat temu. Wykonane z drewna modele o charakterystycznym kształcie były wówczas dobrym wyborem dla kobiet i mężczyzn, którym zależało przede wszystkim na wygodzie podczas prac fizycznych. Dziś to kultowe obuwie chętnie noszone jest nie tylko przez mieszkanki Holandii, ale też wielu innych rejonów Europy. W Polsce szczyt popularności najbardziej klasycznych, białych wersji przypadł na lata 80. i 90. ubiegłego stulecia.

Od tamtej pory powstało jednak sporo innowacyjnych modeli w różnej kolorystyce, fasonie, o rozmaitych wzorach i fakturze, a chodaki pojawiały się na pokazach największych domów mody, takich jak choćby Chanel. Również wiele popularnych firm obuwniczych wprowadziło na rynek swoje propozycje „drewniaków”. Przykładem są oferowane przez znaną markę Scholl klapki wykonane na kształt słynnych holenderskich chodaków.

Dlaczego kochamy chodaki?

Chodaki z Holandii to przede wszystkim synonim wygody. Komfort noszenia to zatem największy atut takich modeli. Wykonane z drewna buty są odpowiednio wyprofilowane, nie powodują odparzeń ani pocenia stóp. Dużym ułatwieniem jest również ich proste i szybkie nakładanie, które nie wymaga użycia rąk. Z tego powodu chodaki świetnie sprawdzają się podczas krótkich wyjść na zewnątrz czy wykonywania codziennych obowiązków domowych i służbowych.

Gruby materiał sprawia, że obuwie jest nie tylko trwałe, ale przede wszystkim stabilne i bezpieczne, dzięki czemu chroni stopy przed różnymi czynnikami i minimalizuje ryzyko poślizgnięć. Niektóre modele wyposażone są w praktyczny pasek, który można naciągnąć na piętę, by zapewnić sobie jeszcze większą wygodę. Warto wspomnieć, że klasyczne chodaki to ulubione obuwie zwłaszcza przedstawicieli personelu medycznego. W każdym szpitalu można od lat zauważyć mnóstwo pielęgniarek i lekarzy, którzy swą ciężką pracę wykonują właśnie w chodakach. Ich wyborem często są też proponowane przez Scholl klapki ograniczające zmęczenie nóg nawet po wielogodzinnych dyżurach służbowych.

Nie oznacza to jednak, że chodaki to opcja tylko do pracy – dostęp do coraz bardziej gustownych i ciekawych wariantów takiego obuwia powoduje, że śmiało można w nich pójść na spacer, nieformalne spotkanie z koleżankami czy po zakupy. Bez trudu znajdziemy dziś modele w ulubionym kolorze, z motywem florystycznym, imitacją jeansu, w kropki czy paski. Możemy również wybrać wersje metaliczne, ażurowe, wykonane ze skóry bądź zamszu. Dzięki takiemu zestawowi opcji dopasujemy chodaki do różnych typów spodni, sukienek czy spódnic.

Dodaj komentarz