Piłka nożna kobiet

Piłka nożna kobiet

Jak wyglądają zasady kobiecej piłki nożnej?

reprezentacja polskiZasady kobiecej piłki nożnej nie różnią się niczym od męskiej gry. Jeden zespół może wystawić na boisku 11 zawodniczek. Mecz trwa 90 minut i każdej z obu drużyn przysługuje po 5 zmian.

Zawodniczki muszą stosować się do tych samych zasad co panowie. Mowa tu oczywiście o przestrzeganiu zasad fair-play, spalonego oraz unikaniu fauli.

Panie mogą zostać ukarane upomnieniem, żółtą lub nawet czerwoną kartką zależnie od złego zachowania na boisku.

Historia kobiecej piłki nożnej na świecie.

reprezentacja polski kobietDamski futbol ma o wiele dłuższą historię, niż mogłoby się to wydawać. Kobiety grają w piłkę nożną zgodnie z zasadami Związku Piłki Nożnej od lat 80. XIX wieku.

Pierwsza wojna światowa spowodowała, że wiele kobiet zatrudniło się na rynku pracy, grając rekreacyjnie i wyczynowo w piłkę nożną.

Pewna grupa nadal grała, kiedy mężczyźni wrócili do regularnego uprawiania tego sportu.

czarni sosnowiecPo II wojnie światowej kobiety grały z przerwami, ale w latach 60. w Australii grały nieoficjalne mecze międzynarodowe, a w 1974 rozpoczęły krajowe rozgrywki krajowe.

Teraz mają półprofesjonalną narodową W-League, a reprezentacja narodowa, Matildas, ma światowa szóstka prowadząca do Pucharu Świata FFIA we Francji w tym roku. 

Kobiety przez wiele lat brały udział w ludowym futbolu na wsiach, ale w Szkocji w latach 80. XIX w. i w Anglii w 1895 r. rozgrywano mecze organizowane na zasadach Związku Piłki Nożnej. 

biało czerwoneKiedy mężczyźni wyruszyli, aby walczyć podczas I wojny światowej, kobiety zastąpiły ich w fabrykach i warsztatach w Wielkiej Brytanii i Australii, rekreacyjnie grając w piłkę nożną.

W latach dwudziestych mecz kobiet w Evertonie przyciągnął około 50 000 widzów, podczas gdy mecze w Brisbane miały około 10 000 widzów w 1922 roku.

Panie kontynuowały grę, kiedy tylko mogły. Utrzymywało się nożnej kobietto przez całą II wojnę światową i po niej, ale w latach sześćdziesiątych związki założyły wiele lig krajowych, a w 1974 ustanowiły ogólnokrajowe zawody.

Od tamtej pory kobiecy futbol czyni naprawdę spore postępy i w dzisiejszych czasach można go uznać za bardzo zaawansowany.

Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce.

 

katarzyna kiedrzynekSkoro już wiesz, jak wygląda historia damskiej piłki nożnej na świecie to teraz przyszła pora na historię futbolu dla pań w Polsce.

Jesienią 1979 roku swe rozgrywki zainaugurowała I liga polska kobiet, której mistrzostwo zdobyły Czarne Sosnowiec.

Zespół ten pięć lat później wywalczył także pierwszy w historii Puchar Polski.

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski kobiet odbył się 27 czerwca 1981 roku.

mistrzostw europyNiestety Polki uległy Włoszkom aż 3:0. 1 października 2001 roku  ówczesne mistrzynie Polski, czyli AZS Wrocław pokonały aż 7:0 Hapoel Tel Awiw podczas pierwszego meczu w debiutującym Pucharze Europy.

W 2009 r. Puchar Europy zmieniono na Ligę Mistrzów Kobiet. Zmienił się też trochę regulamin. Mistrzynie Polski wzięły w nim udział dopiero od momentu 1/16 finału.

Na ten moment kobiece zespoły piłkarskie zmagają się w Ekstralidze, która liczy sobie 10 zespołów.

gks katowiceKolejna jest pierwsza liga, która dzieli się na dwie grupy, również po 10 zespołów. Dalej znajduje się druga liga dzieląca się na 4 grupy, w których znajduje się łącznie około 40 zespołów i na samym końcu mamy 3 ligę, w której występują 84 zespoły dzielące się na 13 grup.

Wszystko oznacza, że kobiecy futbol w naszym kraju poszedł znacząco w górę. Jego popularność, również rośnie z dnia na dzień, a osiągnięcia przybywają z każdym meczem naszej żeńskiej reprezentacji.

Oznacza to, że warto śledzić poczynania naszych piłkarek.górnik łęczna

Gwiazdy kobiecej piłki nożnej

W świecie męskiej piłki nożnej mamy Cristiano Ronaldo, Leo Messiego oraz Roberta Lewandowskiego. Jakie są, zatem największe gwiazdy kobiecej piłki nożnej?

Marta Vieira da Silva

Marta to zdecydowanie kobieta, która podniosła poprzeczkę, aby pokazać, że panie są zdolne do świetności i talentu.

Po tym, jak zdobyła rozgłos w Szwecji, gdzie rozpoczęła serię pięciu z rzędu nagród Piłkarki Roku FIFA, wybuchowa napastniczka zdobyła międzynarodową scenę, strzelając aż siedem bramek podczas Mistrzostw Świata w 2007 roku.

Marta Vieira da SilvaPodczas krytyki za niemożność zdobycia głównej nagrody w Pucharze Świata lub Igrzyskach Olimpijskich, Marta udowodniła, że jest niesamowicie wybitna, zdobywając szóstą nagrodę FIFA dla najlepszej piłkarki w 2018 r., a w 2019 r. pobiła swój rekord strzelając w Pucharze Świata 17 goli.

uj krakówMarta jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarz kobiecego futbolu i bez wątpienia przeniosła go na wyższy poziom.

Megan Rapinoe

  Megan Rapinoe to utalentowana oraz doświadczona pomocniczka reprezentująca Stany Zjednoczone. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych kobiet w piłce nożnej na świecie.

Karierę rozpoczęła w Elk Grove Pride w 2002 roku, gdzie grała przez trzy sezony. Następnie grała w Portland Pilots do 2008 roku. W całej swojej karierze dołączyła do ponad 9 klubów i zdobyła wiele nagród.

Megan Rapinoe

Najważniejszym trofeum jest zdecydowanie mistrzostwo świata FIFA  dla Stanów Zjednoczonych. Jest jedną z najlepszych piłkarek na świecie. Wygrała Złoty But za strzelenie największej liczby goli na Mistrzostwach Świata oraz Złotą Piłkę za bycie najlepszym zawodnikiem w 2019 roku.

Ciężka praca oraz mnóstwo treningów doprowadziło ją do tego miejsca, w którym teraz jest.

Dodaj komentarz