• Home
  • Dom
  • Wiosenne rabaty kwiatowe – jakie rośliny warto wybrać?

Wiosenne rabaty kwiatowe – jakie rośliny warto wybrać?

Wiosenne rabaty kwiatowe

Właściciele ogrodów nie mogą się doczekać, aż ich rabaty kwiatowe w końcu zakwitną. Zazwyczaj pełnią wiosny w ogrodzie możemy cieszyć się dopiero na przełomie maja i czerwca, jednak dzięki niektórym rabatom kwiatowym nasz ogród zakwitnie już w marcu. Które rośliny warto wybierać, aby jak najwcześniej wprowadzić wiosnę do swojego ogrodu?

 

Rabaty kwiatowe dla początkujących ogrodników

Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z ogrodnictwem, może wydawać się, że założenie i pielęgnacja rabat kwiatowych stanowi duże wyzwanie. Tymczasem okazuje się, że rabaty kwiatowe będą idealnym wyborem nie tylko dla doświadczonych, ale również dla początkujących ogrodników. Rośliny cebulowe najlepiej jest sadzić w rabatach, bowiem wyglądają one najefektowniej. Z podjęciem pierwszych prac w ogrodzie nie trzeba czekać zbyt długo, bowiem pierwsze, wiosenne rabaty mogą cieszyć nasze oczy już na przełomie marca oraz kwietnia – oczywiście, wiele zależy tutaj od warunków pogodowych. Im piękniejsze i cieplejsze pierwsze dni wiosny, tym szybciej zobaczymy kolorowe, kwitnące w naszym ogródku kwiaty.

Wiosenną rabatę dobrze jest odpowiednio zaplanować, tak aby stanowiła ona spójną i estetyczną dekorację. W przeciwnym razie wczesną wiosną możemy mieć wiele pracy z przesadzaniem źle posadzonych roślin. Planując rabatę, warto pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi roślinami, gdyż ich kwiaty będą się rozrastać. Dobrze, aby tworzyły one harmonijną pod względem kolorystyki kompozycję, bowiem dzięki temu całość nabierze pięknego wyglądu. Dobór barw zależy oczywiście w głównej mierze od naszego gustu i upodobań. Weźmy również pod uwagę styl, w jakim urządzony jest nasz ogród. Jeśli dominują w nim ciemne kolory, to dobrym rozwiązaniem będzie wielobarwna rabata, która stanowi ciekawy kontrast.

Jakie kwiaty wybrać do wiosennej rabaty?

Do wiosennej rabaty możemy wybierać różnego rodzaju rośliny – ogromną popularnością cieszą się na przykład tulipany czy krokusy. Jeśli chcemy, aby rabata zakwitnęła jak najszybciej, dobierzmy do niej przebiśniegi. Ciekawym wyborem będzie hiacynt, narcyz czy irys. Możemy postawić na czosnek czy cebulicę, które dodadzą naszej rabacie świeżego, wiosennego wyglądu. Dodatkiem do rabaty wiosennej będą niskie rośliny – takie, które nie zasłonią roślin cebulowych. Dobrze wybrać rośliny, które nie tracą liści po przekwitnięciu. Wiosenną rabatę doskonale uzupełniają byliny, takie jak pierwiosnek, bergenia sercolistna, sasanka pospolita czy miłek wiosenny. Planując rabatę, warto wziąć pod uwagę kolejność sadzenia roślin. Niższe muszą zostać umieszczone z przodu, zaś wysokie – z tyłu. Rośliny średniego wzrostu możemy umieścić gdzieś pośrodku rabaty. Pamiętajmy, że najpiękniejsze rabaty zwykle składają się jedynie z kilku rodzajów roślin. W tym przypadku nadmiar może okazać się szkodliwy, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o odpowiednie rozmieszczenie roślin.

Czy wato sadzić wiosenne rabaty?

Wiosenna rabata pięknie wyróżnia się na tle jeszcze pustego ogrodu, w którym brakuje kolorów i żywotności. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, że tego rodzaju rabaty cieszą oko jedynie w porze wiosennej, bowiem stosunkowo szybko przekwitają. Przestają wtedy tworzyć estetyczną całość, jednak nie powinno się ani zrywać liści roślin, ani przesadzać bylin. Tego rodzaju zadania lepiej zostawić sobie na lato. Wiosenna rabata to doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, którzy nie chcą czekać, aż pozostałe rośliny rozkwitną na dobre. Chcąc wnieść nieco energii i kolorów do ogrodu, warto zdecydować się na rabatę. Wiosenne rabaty kwiatowe

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz