Implant zębowy

Implant zębowy
Nieskazitelny uśmiech z pełnym i zdrowym uzębieniem to niewątpliwie powód do dumy. Niestety obecnie ogromna ilość osób na co dzień boryka się z brakami zębowymi. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale także jest to problem wpływający na spadek pewności siebie.
implantów zębowychOsoby posiadające braki w uzębieniu unikają publicznego wypowiadania się, a także uśmiechania się. Braki w uzębieniu wpływają także na pogorszenie się działania funkcji mowy oraz funkcji gryzienia.
Na szczęście dziś istnieją nowoczesne metody stosowane w stomatologii, które pozwalają na uzupełnienie brakującego uzębienie. Jedną z takich metod jest implantacja dentystyczna.
Implanty dentystyczne w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż implanty zamieszczane w kości szczęki można dopasować w taki sposób, że sztuczny ząb nie różni się wyglądem od naturalnych zębów.

Rodzaje implantów

wszczepienie implantów zębowychDzięki nowoczesnym implantom istnieje możliwość na uzupełnienie nie tylko pojedynczych ubytków w uzębieniu, ale także większych braków np. uzupełnienie całego łuku zębowego.

Implanty zębowe stosowane w ramach zabiegów stomatologicznych można podzielić na kilka rodzajów. Wśród rodzajów implantów dentystycznych znajdują się:

  • Implanty śródkostne: Jest to rodzaj implantów, który w czasie zabiegu implantacji wszczepiany jest bezpośrednio do kości szczęki. W tym przypadku wszczepianie implantu odbywa się metodą chirurgiczną. W pierwszej kolejności wykonywany jest zabieg wszczepienia do kości specjalnej śruby, która ma za zadanie pełnić rolę korzenia zęba. Dopiero dokładnym zagojeniu się dziąsła możliwe jest zamieszczenie na śrubce, czyli sztucznym korzeniu właściwego implantu.
  • Implanty podokostnowe: Są to implanty, które wszczepiane są na specjalnej metalowej ramie. Rama jest wyposażona w śrubki, które po wygojeniu się dziąsła wystają znad linii dziąsła. To właśnie to ramy z śrubami mocowane są sztuczne żeby. Zaś sama rama umieszczana jest podczas zabiegu chirurgicznego poniżej tkanki dziąsła na kości szczęki.  Cechą charakterystyczna dla tego typu implantacji jest bardzo dobra stabilność. Rama pełni funkcję podpory dla protez, a także dla rozchwianych zębów.
  • Implanty cylindryczne: Implanty tego typu często są także nazywane wszczepami cylindrycznymi. Wszczepy te swoją formą przypominają niewielkiej wielkości walec bądź śrubkę. Zazwyczaj implanty cylindryczne są zrobione z tytanu, a co za tym idzie charakteryzują się bardzo długa trwałością oraz wyjątkową wytrzymałością.
  • Implanty ceramiczne: Nowoczesne implanty ceramiczne wytwarzane są z tlenku cyrkonu. Dzięki temu implanty ceramiczne są stabilne oraz biozgodne. Co więcej jest to rodzaj implantów wysoce odporny na różnego rodzaju korozję.
  • Implanty endodontyczne: Ten rodzaj implantów znacznie różni się od pozostałych, ponieważ implanty endodontyczne zamieszczane są w zdrowych zębach. Celem tego typu implantów jest stabilizacja bądź wydłużenie korzenia zębowego.
  • Implanty natychmiastowe: Jest to rodzaj implantów, który w odróżnieniu od innych implantów umieszczany jest w dziąśle danego pacjenta niemal natychmiast po powstaniu braku w uzębieniu.

Przygotowania do zabiegu chirurgicznego:

ekstrakcji zębaNie ulega wątpliwości, że wszelkiego rodzaju braki w uzębieniu mogą wystąpić z różnych przyczyn.
Gdy u danej osoby pojawia się brak zębowy warto jak najszybciej rozważyć uzupełnienie implantacyjne. Jest to bardzo ważne dlatego, że każdy za w szczęce człowieka stanowi podporę dla zębów sąsiadujących.
korzeń zęba
Brak choćby jednego zęba może w efekcie przyczynić się do utraty bądź rozchwiania się pozostałych zębów w szczęce.
Każda osoba, która zdecyduje się na implantację zębów musi przejść przez całą procedurę przed zabiegową.
Warto wiedzieć, że procedura przygotowawcza do zabiegu chirurgicznego musi być poprzedzona: wizytą u specjalisty, wywiadem, oceną stanu zdrowia pacjenta oraz badaniami szczegółowymi.

Wywiad i ocena stanu Pacjenta:

implanty tytanowePacjent, który pragnie uzupełnić ubytki w uzębieniu metodą implantacji musi udać się do specjalisty. Specjalista rozpoczyna wówczas proces leczenia implantologicznego.

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wnikliwy wywiad. Podczas wywiadu lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jeśli już na tym etapie u pacjenta wystąpią przeciwwskazania to zabieg nie zostanie przeprowadzony. Podczas wywiadu lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań.
Jeśli u pacjenta nie występują przeciwwskazania wynikające z ogólnego stanu zdrowia specjalista przystępuje do badania jamy ustnej.
Wówczas badaniu zostają podane nie tylko ubytki, ale także zdrowe zęby. Na tym etapie sprawdzana jest również w miejscach planowanych przeszczepów ilość tkanki kostnej. 

Badania szczegółowe.

implantu zębowego Aby pacjent mógł poddać się implantacji musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim pacjent powinien mieć co najmniej 20 lat. zbyt młody wiek pacjenta może okazać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Gdyż dopiero około 20 roku życia w organizmie zatrzymuje się rozwój kostny.

Gdy rozwój kostny jest zatrzymany kości szczęki uzyskują ostateczny kształt. Przed zabiegiem konieczne jest także wykonanie szczegółowych badań, w tym badań diagnostyki radiologicznej.
Zatem pacjent przed zabiegiem implantacji zębowej musi wykonać badania takie, jak:
  • zdjęcie panoramiczne szczęki.
  • tomografia komputerowa szczęki.

 

Przedstawienie wariantów leczenia, wybór i ustalenie harmonogramu

 

Na podstawie wywiadu, oceny stanu zdrowia oraz szczegółowych badań lekarz ustala z pacjentem plan leczenia. Harmonogram leczenia jest opracowywany indywidualnie pod kątem przypadku danego pacjenta. Przeważnie sam proces leczenia zostaje podzielony na dwa etapy:

  • Etap implantacji chirurgicznej,
  • Etap leczenia protetycznego.

Warto również zauważyć, że każdy z etapów wymaga zachowania odpowiedniego okresu rekonwalescencji. Co więcej w okresie leczenia niezmiernie ważna jest higiena jamy ustnej na wysokim poziomie, przebiegająca zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjent w trakcie leczenia wielokrotnie musi poddawać się wizytą kontrolnym.

Implant Zębowy

 

Jak już wcześniej wspomniano sam implant zębowy pełni funkcję korzenia zęba. Co za tym idzie samo wszczepienie implantu w kości szczęki nie stanowi uzupełnienia brakującego zęba.
wszczepieniu implantuDopiero w czasie leczenia protetycznego odbywa się odbudowanie uzębienia. Leczenie implantologiczne w większości przypadków składa się z dwóch części: chirurgicznej, czyli zabiegu podczas, którego implant wprowadzany jest w tkankę kostną oraz protetycznej, czyli odbudowy uzębienia.
W części protetycznej zakładane są m. in. korony, mosty bądź protezy.

Kiedy warto rozważyć wstawienie implantów zębowych?

Tak naprawdę implanty są dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z jakimkolwiek brakiem w uzębieniu. Jest to także szansa na zapobiegnięcie zanikania kości oraz rozchwiania zdrowych zębów. Implant zębowy doskonale sprawdzi się również u osób, które mają problemy z prawidłowym działanie funkcji mowy oraz maja problemy z rozdrabnianiem pokarmu podczas jedzenia.

Kto może nosić implanty zębów?

Implanty zębowe mogą nosić osoby, które przeszły całą procedurę leczenia implantacyjnego. Do tego u pacjenta nie mogą wystąpić przeciwskazania takie, jak: niezakończenie się wzrostu kości, osteoporoza, choroby jamy ustnej, cukrzyca, nałogi (alkoholizm, palenie papierosów, zażywanie narkotyków).

Ponadto zabiegu implantacji zębowej nie można przeprowadzić u osób z chorobami nowotworowymi, chorobami układu krzepnięcia, a także u osób z chorobą AIDS. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także ciąża oraz alergia na produkty stosowane w trakcie zabiegu.

Jakie są zalety stosowania implantów zębowych?

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod uzupełniania braków zębowych implanty nie powodują bolesnych otarć. Co więcej implanty posiadają wiele zalet, do których należą m. in:

  • naturalny wygląd sztucznego zęba,
  • stabilność i wytrzymałość,
  • brak konieczności dopasowywania krawędzi np. protez,
  • brak konieczności mocowania implantów na zębach sąsiadujących,
  • długotrwałe efekty.

Dodaj komentarz