Antyperspiranty i dezodoranty

Antyperspiranty i dezodoranty

Jednymi z najczęściej kupowanych środków kosmetycznych są antyperspiranty i dezodoranty. Jak się jednak okazuje, bardzo wiele osób używa obu tych słów zamiennie do tego samego produktu, co rzecz jasna jest ogromnym błędem. Czym zatem charakteryzuje się dezodorant, a czym antyperspirant i kiedy powinno się ich dokładnie używać? Warto o tym wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i błędów.

Czym różnią się antyperspiranty i dezodoranty?

Choć antyperspirant i dezodorant z pozoru działają tak samo i używane są do tego samego celu, to jednak po bliższym przyjrzeniu się im wyraźnie widać, że różnice są naprawdę ogromne.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, że działanie dezodorantów to po prostu maskowanie brzydkiego zapachu potu. Ich głównym składnikiem jest alkohol, a także różnego rodzaju substancje zapachowe oraz antybakteryjne. Jak się bowiem okazuje, pot sam w sobie jest bezwonny, lecz osadzając się na skórze, ulega wywołanemu przez bakterie rozkładowi i to właśnie wtedy pojawi się nieprzyjemny zapach. Dezodorant jest w stanie zmniejszyć ilość bakterii, a tym samym ograniczyć brzydki zapach. Sam nie ma jednak żadnego wpływu na ilość wydzielanego potu, a dodatkowo jego działanie jest krótkotrwale i stosunkowo delikatne.
Czym natomiast charakteryzują się antyperspiranty? W tym wypadku ma się do czynienia ze środkami, które nie tylko zawierają w swoim składzie substancje antybakteryjne i zapachowe, lecz dodatkowo mają dodatki chemiczne, których działanie opiera się na ograniczeniu wydzielania potu. Najczęściej do tego celu stosuje się sole glinu, które w wyniku oddziaływania na nie ciepła i wilgoci zwężają pory, a tym samym ograniczają wydzielanie potu.

Antyperspirant czy dezodorant — który z nich wybrać?

Jak zatem widać, pomimo tego, że antyperspiranty i dezodoranty mają dość zbliżone działanie, to jednak w pewnym szczególe różnią się od siebie zasadniczo — tylko antyperspiranty faktycznie ograniczają wydzielanie potu. Powstaje zatem bardzo ważne pytanie, a mianowicie, który z tych środków lepiej wybrać?
Podjęcie decyzji, który środek będzie lepszy, powinno wynikać z kilku czynników. Podstawową sprawą jest oczywiście stopień wydzielania potu przez nasze ciało. Jeśli nie pocimy się zbyt intensywnie, lepiej postawić na zwykły dezodorant. Antyperspirant powinien być używany przez te osoby, które silnie się pocą i faktycznie stanowi to dla nich duży problem.
Co więcej, wybór konkretnego środka powinien być uzależniony także od okoliczności. W czasie upalnego dnia, gdy pocenie się jest zwiększone, zalecany jest antyperspirant, natomiast w czasie zimy, gdy nie pocimy się tak intensywnie, nie ma sensu go używać.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że antyperspiranty powinny być używane przez osoby pracujące fizycznie, często uprawiające sport, a także zmagające się w ciągu dnia z wieloma stresującymi sytuacjami. Oczywiście wszystkie te kryteria wiążą się ze zwiększoną ilością wydzielanego potu.

Dodaj komentarz