• Home
  • Uroda
  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy

Zdecydowanej większości z nas kwas hialuronowy kojarzy się ze światem kosmetyków. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak nad tym, czym kwas hialuronowy jest. Zazwyczaj nie myślimy także o tym, jakie są jego rodzaje czy zastosowanie.cząsteczka kwasu hialuronowego

Tymczasem, kwas hialuronowy wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, ale i w medycynie.

Warto byłoby dowiedzieć się czegoś o tej substancji, bo być może i my możemy w jakiś sposób z niej skorzystać.

Kwas hialuronowy – czym jest? Jak się go produkuje?

Kwas hialuronowy to nic innego jak pewna makrocząsteczka, występująca naturalnie w wielu organizmach żywych, w tym oczywiście w organizmie ludzkim. Należy ona do grupy polisacharydów, a w organizmach żywych znajduje się najczęściej pod postacią hialuronianu sodu.

wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowymCo ciekawe, kwas hialuronowy wyizolowano po raz pierwszy w latach 30 XX wieku.

Współcześnie, dla celów kosmetycznych i medycznych wykorzystuje się kwas hialuronowy pochodzenia ksenogenicznego.

Kwas hialuronowy – rodzaje

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale istnieją różne rodzaje kwasu hialuronowego. Wyróżnić można kwas hialuronowy małocząsteczkowy, który charakteryzuje się zdolnością do wnikania w głębokie warstwy naskórka.

stosowania kwasu hialuronowegoŚredniocząsteczkowy kwas hialuronowy świetnie nadaje się zaś do tego, aby nawilżyć zewnętrzną warstwę skóry.

Jeżeli chodzi zaś o kwas wielkocząsteczkowy, często poleca się jego wewnętrzne stosowanie. Posiada on bowiem zdolność do nawilżania i odżywiania skóry od środka.

Właściwości kwasu hialuronowego – jakie role odgrywa w organizmie?

Ciężko wymienić wszystkie właściwości kwasu hialuronowego, z których możemy skorzystać. Przede wszystkim, na uwagę zasługuje działanie nawilżające tego składnika.

medycynie estetycznejZapobiega on także nadmiernej utracie wody przez naskórek, co jest szczególnie istotne dla osób zmagających się z przesuszoną cerą.

Nie ulega wątpliwości, że kwas hialuronowy ma także działanie bakteriostatyczne.

Uniemożliwia zatem bakteriom szybki rozwój, chroniąc naszą cerę przed ich destrukcyjnym działaniem.

Co ciekawe, wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy wykazuje zdolność do niwelowania stanów zapalnych tlących się wewnątrz organizmu.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Kwas hialuronowy z powodzeniem wykorzystywany jest w medycynie. Czerpią z niego takie jej gałęzie jak chociażby okulistyka czy dermatologia.

Znalazł także zastosowanie w chirurgii, stomatologii czy ginekologii. Może zostać wykorzystany na przykład do leczenia atrofii pochwy.

Kwas hialuronowy wykorzystuje się także do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, infekcji dróg rodnych oraz oparzeń.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i dermatologii – w jakich produktach można go znaleźć?

Kwas hialuronowy został także doceniony przez kosmetologów, dermatologów czy lekarzy medycyny estetycznej.

Można znaleźć go w różnego rodzaju preparatach, takich jak peelingi, kremy czy specjalistyczne maści.

Nierzadko wykorzystywane są także iniekcje z kwasu hialuronowego, które mają wywrzeć pozytywny wpływ na stan naszego naskórka.

Kwas hialuronowy na twarz

roztwór kwasu hialuronowegoNa twarz wykorzystuje się różne rodzaje kwasu hialuronowego. Ten niskocząsteczkowy wykorzystywany jest przede wszystkim do głębokiego nawilżania skóry.

Ten o wyższej cząsteczce znalazł zaś zastosowanie w nawilżaniu zewnętrznej warstwy naskórka.

Wydaje się zatem, że każdy może wybrać rodzaj kosmetyku z kwasem hialuronowym dostosowany do swoich potrzeb.

Musimy jednak mieć na uwadze to, że mogą się one zmieniać, dlatego wskazana jest czujność. Kwas hialuronowy można znaleźć zarówno w kremach, jak i w serach pielęgnacyjnych czy peelingach.

Kwas hialuronowy na włosy

Dobroczynne działanie kwasu hialuronowego może pomóc także naszym włosom. Doskonałym pomysłem będzie kupno masek, a także odżywek czy szamponów wzbogaconych w ten dobroczynny składnik. Posiadają one silne działanie nawilżające. Mogą wnikać w głąb włosa, jak również nawilżać go od zewnątrz. Kosmetyki z dodatkiem tego składnika mogą pomóc przede wszystkim osobom posiadającym włosy o wysokiej porowatości. Są one zazwyczaj nadmiernie przesuszone, a także osłabione i skłonne do puszenia się.

Kwas hialuronowy – jak stosować?

wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowymNajczęściej sięgamy po kwas hialuronowy znajdujący się w kosmetykach.

Jeżeli wybieramy jakiś konkretny preparat zawierający tę substancję, musimy przestrzegać zaleceń jego producenta.

Ważna jest na pewno systematyczność.

Jeśli zaś udajemy się na jakiś zabieg medyczny czy kosmetologiczny z kwasem hialuronowym, osoba wykonująca go, na pewno udzieli nam odpowiednich wskazówek.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania, skutki uboczne, czy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy jest co do zasady bardzo bezpieczną substancją. Raczej nie powoduje ona reakcji alergicznych czy toksycznych.

Niemniej jednak, niektóre osoby mogą źle zareagować na preparaty z kwasem hialuronowym. Zaleca się więc obserwację skóry, jeżeli sięgamy po raz pierwszy po tę substancję. Jeżeli cokolwiek w wyglądzie skóry nas zaniepokoi, najlepiej zaprzestać stosowania produktu.

Kwas hialuronowy dla mężczyzn

hialuronowym kwas hialuronowyNic nie stoi na przeszkodzie temu, aby z dobroczynnych właściwości kwasu hialuronowego korzystały nie tylko panie, ale również panowie.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne w dbaniu o skórę i włosy.

Panowie, podobnie jak panie mogą sięgać po gotowe preparaty pielęgnacyjne, jak i korzystać z zabiegów współczesnej medycyny estetycznej.

Kwas hialuronowy w kosmetologii

Jak już zaznaczono wyżej, kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetologii. Wykonywane są różnego rodzaju maski dogłębnie odżywiające, dzięki którym można pozbyć się nadmiernego przesuszenia naskórka.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest często do tak zwanych zabiegów bankietowych, a więc takich, które przydadzą się przed jakimś ważnym wydarzeniem.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Co do zasady, kwas hialuronowy może być wykorzystywany przez każdego, kto ma na to ochotę. Z jego dobroczynnych właściwości mogą zatem sięgać osoby zdrowe, jak i zmagające się z różnego rodzaju problemami.

Kwas ten pomoże na pewno osobom cierpiącym na problemy ze stawami. Znajdzie także zastosowanie w walce z nadmiernym przesuszeniem naskórka czy z jego kruchością.

Kwas hialuronowy – efekty

W zależności od tego, czy kwas hialuronowy stosowany jest wewnętrznie, czy zewnętrznie, uzyskane efekty mogą być różne. Jeśli stosujemy go zewnętrznie, najczęściej będziemy mogli liczyć na poprawę nawilżenia skóry, jak również na wyrównanie jej kolorytu.

Zyska ona zdrowy, tak bardzo pożądany przez większość przedstawicielek płci pięknej blask. Rezultaty powinny pojawić się już po kilku użyciach kosmetyku wzbogaconego o dodatek kwasu hialuronowego. Wiele jednak zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem, z którym się mierzymy.

Ponadto, sporo zależeć może od naszej systematyczności. Jeśli kwas hialuronowy stosowany jest w celu poprawy funkcjonowania stawów, o tym, kiedy pojawią się efekty najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak wybrać i stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym powinny być zawsze dobierane indywidualnie. Warto zwracać uwagę na informacje producenta zamieszczone na opakowaniu konkretnego preparatu.

Niektóre z nich dedykowane są cerze mającej problem z nawilżeniem zewnętrznej warstwy skóry, a inne osobom, które mają problem z wewnętrznym jej nawilżeniem. Wiele zależy zatem od konkretnego problemu, z którym się mierzymy. Jeżeli zależy nam na profilaktyce przeciwstarzeniowej, na pewno przyda nam się krem na dzień, krem na noc oraz krem pod oczy.

Możemy także poszukiwać nawilżającego balsamu do ust z kwasem hialuronowym. Warunkiem skuteczności wszystkich kosmetyków jest ich regularne stosowanie. Należy dbać także o prawidłową rutynę pielęgnacyjną. Cera powinna zostać odpowiednio oczyszczona, zanim nałożymy na nią krem.

W przeciwnym razie, składniki aktywne w nim zawarte nie wchłoną się i nie zadziałają tak dobrze, jakby zadziałać mogły. Warto także pamiętać o wypijaniu odpowiednich ilości wody, co także pomaga w nawilżeniu skóry od środka.

 

 

Dodaj komentarz