Kiedy są andrzejki

andrzejki

W czasach współczesnych, zdominowanych przez ogólnoświatową globalizacją, coraz częściej do polskiej kultury wdzierają się zagraniczne obrządki czy też święta, które jednak nie mają nic wspólnego z rodzimą kulturą, tradycją i zwyczajami.

święty andrzejTymczasem w polskim kalendarzu istnieje wiele kart owych świąt, obrządków czy też zwyczajów, zasługujących na wyróżnienie ponad wszystkim tym, co niesie nam nowoczesna kultura zachodnia.

Niewątpliwie, jednym z nich są Andrzejki, obchodzone w każdą wigilię świętego Andrzeja.

Ta wielopokoleniowa tradycja zabawowa jest z nami od dawien dawna i zasługuje na to, aby przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Andrzejki 2022 data. Kiedy wypada wielkie świętowanie?

Co do zasady Andrzejki zawsze odprawiane są w wigilię świętego Andrzeja — jednego z dwunastu apostołów, która przypada na noc z 29 na 30 listopada. W roku 2022 ten pradawny obyczaj będzie obchodzony w nocy z wtorku na środę.

obchodzimy andrzejki Andrzejki to doskonały moment na spędzenie wspólnego wieczoru, przepełnionego dobrą zabawą i wróżbami z rodziną lub znajomymi. Jest to też ostatni moment w roku na zorganizowanie przedadwentowej imprezy,

Warto pamiętać, że w tym roku najlepszym momentem na huczną zabawę jest ostatni weekend tego miesiąca przypadający na okres pomiędzy 26 a 27 listopada.

Co to są andrzejki?

Andrzejki to nic innego jak kultywowany od pokoleń wieczór wróżb, którego historia sięga bardzo odległych, niesprecyzowanych po dziś dzień czasów. Istnieje wiele teorii odnoszących się do genezy tego zwyczaju.

andrzejki wypadająNiektórzy uważają, że zwyczaj ten został zapoczątkowany w starożytnej Grecji.

Teoria ta ma swoje ugruntowanie w znaczeniu słowa Andrzej, które jest łączone z dwoma greckimi wyrazami: „aner” (mąż) oraz „andros” (mężczyzna).

Wyrazy te odnoszą się więc bezpośrednio do partnera kobiety, a same wróżby andrzejkowe poświęcone są głównie celom  matrymonialnym.

wieczór andrzejkowyJeszcze inna hipoteza genezy tego obyczaju, odnosi się do kultu starogermańskiego wodza Frejra, który według dawnych wierzeń symbolizował miłość i płodność.

Pierwsze wzmianki o obchodzeniu zwyczaju andrzejkowego w Polsce pochodzą z połowy XVI wieku, dokładnie z roku 1557, a obecnie stanowią one dobrą okazję, aby spotkać się ze sobą w mniejszej lub większej grupie, i wspólnie, w atmosferze delikatnego mistycyzmu miło spędzić czas.

Warto również dodać, że obyczaj ten obchodzony jest także w innych krajach, takich jak np.  Niemcy, Szwajcaria oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Co się robi w andrzejki?

Andrzejki mają służyć przede wszystkim dobrej zabawie. Jest to jeden z tych momentów w roku, w którym spotykają się ze sobą znajomi czy też rodzina i wspólnie oddają się magii wróżb.

wieczór wróżbPrzyjęcia takie są zwykle kameralne, urządzane w domowym zaciszu i tym samym przepełnione wyjątkowym klimatem.

Można też spędzić czas andrzejkowy w o wiele bardziej oficjalnym stylu, udając się na z roku na rok, coraz częściej organizowane liczne bale andrzejkowe.

Udając się na nie, dobrym pomysłem byłoby zaopatrzyć się w jakiś oryginalny kostium, przedstawiający choćby wróżbitę czy czarodzieja.

Oczywiście, jeżeli ktoś nie czuje się dostatecznie komfortowo w takim przebraniu, może iść na bal andrzejkowy w tradycyjnym odświętnym stroju.

imieniny andrzejaCałonocnym zabawom andrzejkowym muszą towarzyszyć także przekąski. A te również mogą być przygotowane w sposób oddający magię chwili.

Można na przykład upiec ciastka w kolorze czarnych kotów lub czarodziejskich białych kul.

Dobrym pomysłem jest też podanie babeczek lub koreczków ozdobionych małymi, czarodziejskimi kapeluszami lub innymi tego typu dodatkami.

Organizując domową imprezę w tą szczególną noc andrzejkową należy także bezwzględnie przygotować kilka istotnych rekwizytów, bez których cały klimat Andrzejek zostałby zatracony.

andrzejki obchodzimy Chodzi tu przede wszystkim o wosk, klucz, miskę z wodą, karty do wróżenia czy wreszcie karteczki z wróżbami do wylosowania.

Rekwizyty te są gwarantem dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń z tej wyjątkowej i jedynej nocy w roku.

Zabawa andrzejkowa 2022

Każdego roku andrzejkowa noc przepełniona jest zawsze dobrą zabawą, której jednym z głównych przejawów są liczna wróżby. Nie inaczej zapewne będzie i w tym roku, a do najsłynniejszych zabaw należeć będą przede wszystkim:

  • Lanie wosku — w dawnych czasach używano do tego ołowiu. Obecnie leje się stopiony wosk przez dziurkę od klucza do naczynia z wodą.
  • Wyścigi butów — ustawia się pojedyncze buty każdego uczestnika imprezy w rzędzie jeden za drugim. Właściciel buta, który jako pierwszy dotknie progu, najszybciej odnajdzie swoją miłość.
  • Obieranie jabłka ze skórki — obierzyna rzucana jest za siebie przez ramię, a to jak się ułoży na ziemi, zwiastuje pierwszą literę imienia lub nazwiska przyszłej miłości.
  • Karteczki z imionami pod poduszką — kładzie się owe kartki przed snem pod poduszkę. Rano wybiera się jedną z nich, a zapisane na niej imię symbolizuje przyszłą miłość.
  • Rzucanie monetą do naczynia z wodą — kto pierwszy do niego trafi, ten może liczyć na najszybsze spełnienie swoich marzeń.
  • Wsłuchiwanie się w szczekanie psa — ta strona, od której zaszczekał, ma być tą, od której przybędzie przyszły ukochany.
  • Stawianie tarota lub ogólne wróżenie z kart — „magiczny” sposób przepowiadania przyszłości, mający wielu zwolenników.

Andrzejki 2022 – dekoracje

Na magię i wyjątkowy klimat nocy andrzejkowej składają się nie tylko wróżby czy zabawy. Istotnym szczegółem podkreślającym wyjątkowość tego zwyczaju, są także liczne, obfite w pomysłowość i kolorystykę dekoracje.

Dobrym pomysłem jest powieszenie napisu „Andrzejki” na firanach lub zasłonach.

historia andrzejekPoza tym sprawdzą się także kolorowe balony wypełnione helem, gwiazdki, a nawet zapalone świece potęgujące nastrój chwili.

Można też przygasić światło i na środku stołu ustawić „magiczną” kulę lub karty. Pomysłów jest całe multum, a prawdopodobnie najlepszym miejscem nabycia różnorakich gadżetów andrzejkowych są popularne portale aukcyjne.

Andrzejki 2022 – imprezy

wróżby nadziejaW andrzejkowym okresie 2022 roku szykuje się w Polsce wiele imprez i wszystko wskazuje na to, że będą one miały bardziej huczny charakter, niż miało to miejscu w latach poprzednich.

Niemniej należy pamiętać, że przypadają one na ostatni weekend listopada. Imprezy te często organizowane są w lokalnych hotelach, salach weselnych, a czasem nawet w miejscowych ośrodkach kultury.

Każdy, kto zdecyduje się w ten sposób świętować andrzejki, musi jednak pamiętać, że tego typu imprezy są zazwyczaj płatne. Jednak ceny biletów obejmują nie tylko samo wejście, ale także poczęstunek, na który składają się liczne przekąski oraz alkohol.

których święty andrzejProgram imprezy zwykle obejmuje tańce oraz liczne zabawy bezpośrednio związane z andrzejkowymi tradycjami.

Sukienki andrzejkowe 2022

Andrzejkowy czas to też dobór odpowiedniej kreacji. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie tak naprawdę planuje się go spędzić.

andrzejki 2022Każda kobieta, która ma w planach zawitać na domówkę do znajomych, rodziny czy też małego lokalu na mieście, nie powinna jakoś szczególnie zastanawiać się nad doborem swojej sukienki.

W tym przypadku wszystko zależy od jej indywidualnego gustu, niemniej dobrym pomysłem jest, aby strój kobiety wyrażał eleganckość.

Dobrze też, aby znajdowały się w nim błyszczące elementy, takie jak cekiny czy inne tego typu ozdobniki.

przygotować specjalne przebranie
Chcąc jednak wybrać się na większy bal andrzejkowy, dobrym pomysłem jest dopasować swój strój do ogólnie przyjętych zasad ubioru na tego typu imprezy.

Mężczyźni zazwyczaj ubierają się w garnitury i smokingi, tak więc kobiecie wskazana będzie tu długa suknia, podkreślająca elegancję i wyczucie stylu.

Najbardziej odpowiednia będzie klasyczna kreacja w stonowanych barwach, choć odrobina błysku też nie zaszkodzi.

Kiedy są andrzejki?

Andrzejki to wspaniały moment, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, o których niewiele osób już pamięta. W nocy z 29 na 30 listopada organizuje się mnóstwo imprez i zabaw, gdzie z pewnością nie zabraknie wróżb miłosnych.

Dodaj komentarz