• Home
  • Zdrowie
  • Implantologia – wskazania i przebieg leczenia

Implantologia – wskazania i przebieg leczenia

Ubytki w uzębieniu nie stanowią jedynie problemu natury estetycznej. Mogą powodować wiele trudności w codziennym życiu i to nie tylko w kontekście spożywania posiłków. W przywróceniu pełnej funkcjonalności jamy ustnej może pomóc właściwie przeprowadzone leczenie implantologiczne. Zobacz, co warto o tym wiedzieć.

Implantologia:

  • Wskazania do leczenia implantologicznego
  • Etapy wstawiania implantu
  • Rodzaje implantów zębowych

Jakie są wskazania do leczenia implantologicznego?

Implant to śruba, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Jego rolą jest zastąpienie korzenia zęba. Stanowi zatem niejako kotwicę dla korony zębowej lub protezy, która zyskuje dzięki niemu stabilność i cechuje się niemal taką samą funkcjonalnością, co prawdziwy ząb.

To sprawia, że implantologia jest sposobem leczenia ubytków w jamie ustnej, który sprawdzi się niemal u każdego. Będzie dobrym wyborem dla osób młodych, które straciły pojedyncze zęby, np. na skutek mechanicznego urazu lub choroby. Skorzystają na niej także osoby starsze, w przypadku których ubytki w jamie ustnej są już poważniejsze. Tutaj implanty mogą posłużyć nawet do ustabilizowania mostu lub całej protezy.

Warto też mieć na uwadze ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu. Dotyczą one głównie najróżniejszych chorób kości, które mogłyby utrudnić przyjęcie implantu przez organizm. Mogą to być m.in. osteoporoza czy nowotwór kości. Leczenie nie jest też możliwe w przypadku zaburzeń dotyczących zdolności regeneracyjnych organizmu wynikających z nieustabilizowanej cukrzycy, chorób jamy ustnej i przyzębia, jak również z AIDS.

Niekiedy wykonanie zabiegu wszczepienia implantu nie jest możliwe ze względu na nieprawidłową budowę kostną pacjenta. Mowa tu chociażby o zbyt małej wysokości lub szerokości szczęki. Może to być spowodowane także niedostateczną ilością masy kostnej wyrostka zębodołowego.

Lekarz może też odmówić leczenia pacjentom w młodym wieku (do ok. 17. roku życia), których układ kostny wciąż się rozwija, oraz w ciąży. Przeciwwskazaniem są również choroby psychiczne, bruksizm, alkoholizm i choroba Parkinsona.

Etapy wstawiania implantu

Klasyczne leczenie implantologiczne składa się z trzech etapów:

  • diagnostyka – rozpoznanie potrzeb pacjenta i zaproponowanie właściwej ścieżki leczenia,
  • zabieg chirurgiczny – wszczepienie implantu i kontrola jego integracji z kością,
  • zabieg protetyczny – wykonanie korony, mostu czy protezy oraz osadzenie ich na implancie.

Warto też wspomnieć o tym, że implanty zębowe mogą być wszczepiane jedno- lub dwufazowo. Pierwsza z tych metod zakłada możliwość zamontowania stałej lub choćby tymczasowej zabudowy na tej samej wizycie, na której jest wszczepiany implant. Dzięki temu efekt jest widoczny od razu. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami w przyszłości, np. z koniecznością wymiany całego implantu, gdy zostanie uszkodzona jego zewnętrzna część.

Implant dwufazowy oznacza, że na pierwszej wizycie wszczepia się implant i zaszywa tkanki, a dopiero po odpowiednim zrośnięciu się go z kością planuje się drugą wizytę. Na niej implant zostaje odkryty i przytwierdza się do niego nadbudowę. Trzeba liczyć się z tym, że przerwa pomiędzy tymi etapami może wynieść nawet do 6. miesięcy. Z drugiej strony, ewentualne naprawy implantu w przyszłości będą najpewniej mało problemowe.

Wybór odpowiedniej procedury implantologicznej to kwestia indywidualna, która zostaje ustalona z pacjentem w oparciu o jego potrzeby. 

Rodzaje implantów zębowych

Główny podział implantów zębowych dotyczy materiału wykonania i dzieli je na tytanowe oraz cyrkonowe. Co warto o nich wiedzieć?

Implanty tytanowe cechują się dużą trwałością i długim okresem użytkowania. Mogą jednak okazać się mało estetyczne, gdyż przy obniżeniu linii dziąseł charakterystyczny kolor tego metalu będzie widoczny już na pierwszy rzut oka. Cyrkon odznacza się porównywalną trwałością, ale lepiej wiąże się z tkanką kostną i pozostaje niemal niewidoczny podczas użytkowania.

Niezależnie od tego, jaki rodzaju implantu Cię interesuje, klinika stomatologiczna Wrocław na pewno zaproponuje optymalne rozwiązanie. Dzięki temu odzyskasz wymarzony uśmiech i będziesz cieszyć się pełnym zakresem funkcjonalności jamy ustnej.

Dodaj komentarz